لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

گفت و گوی اختصاصی صدای آمریکا با آویو گفن و شاهین نجفی؛ می‌خواهیم دیوار بین دو ملت را بشکنیم


تمرین شاهین نجفی و آویو گفن پیش از اجرای مشترک
تمرین شاهین نجفی و آویو گفن پیش از اجرای مشترک

آویو گفن، هنرمند اسرائیلی و شاهین نجفی، خواننده ایرانی، که کنسرت مشترکی در تل آویو برگزار کردند از تلاش برای نزدیکی دو ملت ایران و اسرائیل و شکستن دیوارها سخن گفتند.

آویو گفن در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صدای آمریکا این برنامه را نقطه ای آغازین توصیف کرد که راه را برای نزدیکی دو کشور ایران و اسرائیل هموار خواهد کرد.

او کنسرت مشترک خود با شاهین را لحظه‌ای فراموش نشدنی توصیف کرد و گفت: «با نگاه به چهره حدود هفت هزار نفر که سالن بزرگ کنسرت را پر کرده بودند می‌دیدید که چگونه با مهربانی به یک ایرانی نگاه می‌کنند که در کنار من ایستاده است. واقعا فراموش نشدنی بود، ما به انگلیسی، عبری و فارسی پیام صلح دادیم چرا که سرانجام همه انسان هستیم.»

آویو با بیان اینکه می توان با موسیقی به تنش‌ها پایان داد، اضافه کرد: «هدف ما این بود که به اسرائیلی‌ها نشان دهیم که می‌توانیم با هم صحبت کنیم. من تلاش می‌کنم این دیوار آهنین بین ایران و اسرائیل را بشکنم.»

آویو، استقبال از کنسرت مشترکش با شاهین را آن قدر موفقیت‌آمیز می‌داند که می‌خواهد کنسرت‌های مشابهی به همراه شاهین در شهرهای بزرگ جهان اجرا کند.

شاهین نجفی نیز در پایان کنسرت گفت: « ما این جا هستیم تا به ساخت دیوارها در هر کجای جهان نه بگوییم.»

او گفت خوشحال است که توانسته تابوی همکاری با اسرائیل را بشکند.

پنج‌شنبه شب ۱۲ اسفند در تل آویو و در حضور هزاران نفر شاهین نجفی و آویو گفن به روی صحنه رفتند و قطعه‌ای مشترک را با یکدیگر اجرا کردند. این قطعه مشترک «صبح بخیر ایران» نام داشت.

گفن خواننده، ترانه‌سرا و نوازنده ۴۳ ساله یکی از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی راک و اعتراضی در اسرائیل است که ترانه او درباره اسحاق رابین، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل شهرت جهانی دارد. این ترانه را با ترانه مشهور «تصور کن» جان لنون مقایسه کرده‌اند.

کنسرت مشترک شاهین نجفی و آویو گفن با استقبال رسانه‌های غربی مواجه شده و آن را اقدامی جنجالی و دور از انتظار دانسته‌اند.

اسرائیل در دهه‌های گذشته رابطه بسیار نزدیکی با ایران داشت اما پس از تشکیل جمهوری اسلامی ایران و اظهارات ضد اسرائیلی مقام‌های ایرانی، روابط دو کشور کاملا تیره شد و به دشمنی تغییر شکل داد.

XS
SM
MD
LG