لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

درخت انجیر معابد، جاذبه کهنسال گردشگری کیش، بعد از ۵۰۰ سال خشک شد


درخت انجیر معابد، جزیره کیش
درخت انجیر معابد، جزیره کیش

در پی خشکیدن درخت انجیر معابد، جاذبه کهنسال گردشگری جزیره کیش، مقامات محلی در اظهارات متناقضی نابودی این درخت را به ریختن گازوئیل، هرس غیراصولی، و ساخت‌وساز گسترده، و تمام شدن عمر آن نسبت داده‌اند.

برخی منابع عمر این درخت را که محلی‌ها به آن «لور» می‌گویند، تا بیش از ۵۰۰ سال اعلام کرده‌اند و بنا بر گزارش‌ها «روزانه بیش از ۷۰۰ نفر» به دیدن این جاذبه گردشگری طبیعی می‌رفتند.

به گفته مقامات محلی، «قارچ سیاه» این درخت را فرا گرفته و اکنون «یک درخت مرده» به شمار می‌آید.

«هرس غیراصولی»، «ساخت‌وسازهای تجاری و اقامتی گسترده» در محدوده درخت انجیر معابد، و پایین آمدن سطح آب زیرزمینی مورد استفاده این درخت، از جمله عوامل خشک شدن آن عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا در روز یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت، غفار آقازاده، معاون «امور شهری و محیط زیست شرکت عمران، آب، و خدمات» کیش گفته است که در سال ۱۴۰۰ افرادی «بر روی تنه و ریشه این درخت گازوئیل» ریخته‌اند و در نتیجه آن «عملا پس از چند ماه درخت سبز کاملا خشک شده» اما این افراد «هیچ‌گاه شناسایی نشدند.»

به گزارش ایسنا مرتضی رمضانی، معاون گردشگری منطقه آزاد کیش، گفته درخت سبز با «عمر بیش از ۴۰۰ سال» هنوز «در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده بود» و «هرس غیراصولی» آن را نتیجه «نگاه فضای سبزی» دانسته است.

به گفته او، درخت سبز معروف به انجیر معابد «از حدود چهار پنج سال پیش خشک شده بود»، اما از آن جا که «یکی از شاخه‌های آن هنوز برگ سبز داشت»، مقامات «برای احیا و حفظ آن نامه‌نگاری» کرده بودند.

این مقام محلی ضمن اشاره به کاهش سطح آب زیرزمینی مورد نیاز درخت سبز بر اثر ساخت و سازهای گسترده در محدوده آن، افزوده است: «گفته می‌شود این گونه درخت نهایت تا ۴۰۰ سال عمر می‌کند.»

مرتضی رمضانی با بیان این که هرس این درخت «به افرادی سپرده شده که در این زمینه دانش و مهارت نداشتند»، گفت که «درخت اکنون قارچ سیاه زده» و با این حال «اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه برای منتشر نشدن این قارچ‌ها انجام نشده و هرس کاملا غیراصولی بوده است.»

برخی کاربران در رسانه‌های اجتماعی با تأکید بر اهمیت این درخت به کتاب «درخت انجیر معابد» اثر احمد محمود اشاره کرده‌اند که آن را «سمبل باورهای چند نسل از مردم» دانسته است.

پیش از این کارشناسان بر نقش مقامات حکومتی در تخریب محیط زیست ایران تأکید کرده‌اند.

از جمله اعظم بهرامی در گفت‌وگو با صدای آمریکا از تأثیرات مخرب سپاه پاسداران بر منابع طبیعی ایران گفته است.

XS
SM
MD
LG