لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

مشرف به اتهام خیانت محاکمه شد


دادگاهی ویژه در پاکستان روز دوشنبه (۳۱ مارس) پرویز مشرف، رهبر نظامی سابق آن کشور را به ۵ اتهام مورد محاکمه قرار داد. دادگاه فوق در کشوری که نیروی نظامی پرقدرتش سه کودتا را ترتیب داده و با استفاده از مصونیت عملی از بازجویی فرار کرده است، امری بی سابقه است.

پرویز مشرف پیشتر در دادگاه حاضر شده و از اتهاماتش تبرئه شده بود.

این دومین حضور او در دادگاه از سه ماه پیش تاکنون است. مشرف در بیمارستانی نظامی در نزدیکی اسلام آباد تحت درمان است. وکیلان مدافع او دلیل عدم حضور او را در دادگاه های قبلی، مسائل امنیتی یا پزشکی توصیف کرده اند. در حالی که منتقدان او را به در پیش گرفتن روش هایی برای ایجاد تعلل و تاخیر در دادگاه متهم می کنند.

سردار عصمت الله، دادستان، گفت: «او در دادگاه روز دوشنبه با رد تمامی اتهامات گفت که بی گناه است.»

آقای مشرف در جریان محاکمه گفت که خائن نیست و از دستاوردهایی یاد کرد که به گفته او پاکستان در حدود یک دهه حاکمیت او کسب کرده است. رئیس جمهوری سابق پاکستان تاکید کرد که آماده رویارویی با محاکمه و دفاع از اقداماتش است. او می گوید کلیه اقداماتش از سوی نخست وزیر و کابینه وقت تایید شده بود.

ناظران می گویند کیفرخواست ژنرال سابق پاکستان به اتهام خیانت، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی و حقوقی آن کشور است.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ با کودتای نظامی و ساقط کردن نواز شریف، نخست وزیر وقت، قدرت را در دست گرفت. او بعدا نواز شریف را به تبعید فرستاد. مشرف در سال ۲۰۰۸ برای گریز از استیضاح از قدرت کنار رفت و پس از چند ماه تبعیدی خودخواسته را در پیش گرفت.

او حدود یک سال پیش در تلاش برای احیای زندگی سیاسی اش به پاکستان بازگشت اما در ماه مه گذشته اجازه شرکت در انتخابات را نیافت. وکیلان پرویز مشرف، نخست وزیر پاکستان را به انتقام جویی متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG