لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

پیام ترامپ به کشورهای آسیایی: وارد تجارتی که منافع آمریکا را تامین نکند نمی‌شویم


سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در نشست سازمان همکاری های آسیا و اقیانوسیه
سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در نشست سازمان همکاری های آسیا و اقیانوسیه

رئیس جمهوری آمریکا در نشست سازمان همکاری های آسیا و اقیانوسیه در سخنانی گفت وارد تجارتی که منافع آمریکا را تامین نکند نمی‌شویم.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خود در نشست سازمان همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه روز جمعه ۱۹ آبان گفت که آمریکا دیگر سوء استفاده تجاری دیرینه علیه خود را تحمل نخواهد کرد و تنها خواهان تجارت عادلانه است.

او گفت: «ما تعرفه‌های گمرکی را حذف یا پایین آوردیم. محدودیت‌های تجاری را کاهش دادیم و اجازه دادیم کالاهای خارجی آزادنه به کشورمان وارد شود، اما وقتی ما محدودیت‌های واردات را کاهش دادیم، کشورهای دیگر بازارهایشان را به روی ما باز نکردند.»

وقتی پرزیدنت ترامپ به این جمله آخر رسید یکی از شرکت کنندگان خندید و پرزیدنت ترامپ در واکنش گفت: «خنده دار است. شما حتماً یکی از آنهایی هستید که از آمریکا نفع برده‌اید.»

پرزیدنت ترامپ ، همچنین گفت که آمریکا دیگر وارد توافق‌هایی نمی‌شود که خلاف حق حاکمیت خودش باشد.

او گفت: «من توافق‌های تجاری دو جانبه با هر کشوری در حوزه اقیانوس هند و اقیانوس‌ آرام را که بخواهد شریک تجاری ما باشد و موازین تجارت دو جانبه و عادلانه را رعایت کند، امضا می‌کنم . آن چه دیگر انجام نخواهیم داد، ورود به توافق‌های بزرگی است که دست‌های ما را می‌بندد، حق حاکمیت ما را نقض می‌کند و اجرای توافق‌ها را غیرممکن می‌سازد.»

رئیس جمهوری آمریکا، در دو توییت پی در پی درباره سفرش به ویتنام و حضور در همایش سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه اعلام کرد که آمریکا آماده است، با تمامی رهبران حاضر در همایش وارد تجارتی سودمند و متقابل شود.

پرزیدنت ترامپ که در سفر آسیایی خود به سر می‌برد، در توییت دیگر خود گفت که آمریکا امنیت اقتصادی را امنیتی حیاتی برای امنیت ملی می‌بیند.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود دیدگاهی متفاوت از پرزیدنت ترامپ ارائه داد و گفت که روند جهانی شدن برگشت ناپذیر است.

او گفت: «گام‌های چین به سمت باز کردن اقتصادش متوقف نخواهد شد. ما با کشورهای متعددی برای پروژه راه ابریشم جدید و ایجاد انگیزه برای توسعه مشترک همکاری خواهیم کرد. ما سیاست‌هایی را برای آزادسازی موثر تجارت و سرمایه گذاری به اجرا خواهیم گذاشت.»

آقای شی همچنین گفت که چین به طرزی چشمگیر محدودیت‌های ورود به بازار خود را کاهش خواهد داد و ضمن گسترش بخش خدمات در اقتصاد خود، از حقوق و منافع مشروع کشورش محافظت خواهد کرد.

دیدگاه متفاوت پرزیدنت ترامپ در باره تجارت ناشی از سیاست موسوم به «اول آمریکا» است که او پیگیرانه از دوران انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته بر آن تاکید کرده است.

چین و آمریکا در جریان سفر پرزیدنت ترامپ از توافق‌های اولیه دوجانبه‌ای به ارزش بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار خبر دادند.

توافق ساخت خط لوله گاز طبیعی مایع و تاسیسات آن در آلاسکا به ارزش ۴۳ میلیارد دلار و سفارش و تعهد خرید ۳۷ میلیارد دلاری از هواپیماسازی بویینگ دو نمونه از این قراردادها است.

ضیافت شام رهبران ۲۱ کشور

رئیس جمهوری آمریکا در پایان یک روز گفتگو درباره تجارت و مسائل اقتصادی منطقه آسیا اقیانوسیه، به همراه رهبران ۲۱ کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه، اپک، در مراسم شام اختتامیه این همایش شرکت کرد.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد برنامه‌ای برای ملاقات رسمی بین پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، که در این اجلاس شرکت داشت، ترتیب داده نشده است.

امضای اعلامیه برزگداشت کهنه سربازان در ویتنام

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در ادامه برنامه‌های سفر آسیایی خود، روز جمعه در شهر ساحلی دانانگ ویتنام، اعلامیه بزرگداشت و تجلیل از سربازان حاضر در جنگ ویتنام را امضا کرد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «من امروز اعلامیه‌ای را در بزرگداشت کهنه سربازان آمریکا در جنگ ویتنام امضا می‌کنم. این بخشی از برنامه جاری برای بزرگداشت آنها و فداکاری هایشان در راه آزادی است.»

رئیس جمهوری آمریکا از هفت سرباز بازنشسته حاضر در جنگ ویتنام، که در حضور او بودند تشکر کرد و آنها را شجاع و زیرک خواند.

شهر ساحلی دانانگ، نخستین جایی است که سربازان آمریکایی درگیر در جنگ ویتنام به آنجا اعزام شدند و به همین دلیل جایگاه ویژه ای در جنگ ویتنام دارد.

آخرین مرحله از سفر آسیایی پرزیدنت ترامپ دیدار از فیلیپین است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG