لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

آغاز دور دوم مذاکرات تجارت آزاد اتحادیه اروپا و آمریکا


مذاکره کنندگان تجاری ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا در بروکسل
مذاکره کنندگان تجاری ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا در بروکسل

پیمان منطقه تجارت آزاد ترانس اتلانتیک بین آمریکا و اتحادیه اروپا ۴۰ درصد تولیدات جهان و ۵۰ درصد تجارت جهانی را در بر خواهد گرفت.

آمریکا و اتحادیه اروپا روز دوشنبه دومین دور مذاکرات تجارت آزاد بین دو منطقه را آغاز کردند. و این در حالی است که رسوائی جاسوسی واشنگتن بر روی متحدانش، روابط آمریکا و اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داده است.

دان مولانی، مذاکره کننده تجاری ارشد آمریکا، و ایناسیو گارسیا برچرو، نماینده تجاری اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در مقابل دوربین خبرنگاران ظاهر شدند، با یکدیگر دست دادند، ولی بدون هیچ گونه اظهار نظری، رسماً دور دوم مذکرات منطقه تجارت آزاد ترانس اتلانتیک، که بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان به شمار خواهد رفت را آغاز کردند.

قرار بود که دیدار مذکراه کنندگان تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه میلادی گذشته صورت گیرد، که به علت بسته شدن دولت فدرال آمریکا و گسترش رسوائی جاسوسی واشنگتن، به تأخیر افتاد.

از آن زمان تا بحال خبرهائی که در مورد شنود و جاسوسی آمریکا از سوی ادوارد اسنودن، فاش کننده اسرار اطلاعاتی امریکا، پی در پی فاش می شود، رهبران اروپا را سخت به خشم آورده، به طوری که برخی از مقامات در مراکز اتحادیه اروپا در بروکسل، اشتراسبرگ، و لوکزامبوگ خواستار متوقف شدن کامل مذاکرات تجاری با آمریکا شدند.

در اروپا، حق داشتن حریم خصوصی اطلاعاتی موضوع بسیار حساسی است، که عمدتاً از حکومت های استبدادی راستگرا و چپ گرا در تاریخ این منطقه سرچشمه می گیرد. حریمی که شرکتهای غول آسای تکنولوژی، آنرا بجای یک حق مقدس بشری، بصورت کالائی تجاری در نظر می گیرند.

منابع آشنا برگزاری مذکرات مسئله بی اعتمادی و تردید در گفتگوهای تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا را تأیید کرده اند. این منابع همچنین گفته اند حتی اگر طرفین مذاکره بخواهند در مورد گسترش روابط اطلاعاتی بین دو منطقه گفتگو کنند، اروپا هرگز در مورد دفاع و حفاظت از حریم شخص اطلاعاتی شهروندانش مصالحه نخواهد کرد.

منابع می افزایند که مبادلات اطلاعاتی بخشی عمده ای از اقتصادی مدرن و جهانی است، ولی در ارتباط با حریم اطلاعاتی افراد، اروپا تنها با رعایت کامل قوانین اتحادیه اروپا پیرامون حریم اطلاعاتی شهروندان عمل خواهد کرد.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، هفته گذشته از مقامات اتحادیه اروپا مصراً خواست تا نگذارند مسئله جاسوسی مذاکرات منطقه تجارت آزاد ترانس آتلانتیک، یکی از بزرگترین نیروهای اقتصادی جهان را، مختل سازد.

قرار است سومین دور این مذاکرات از شانزدهم تا بیستم ماه دسامبر در واشنگتن برگزار شود. آمریکا و اتحادیه اروپا در نظر دارند تا در اواخر سال آینده پیمان شراکت تجاری و سرمایه گذاری آزاد ترانس اتلانتیس، موسوم به «تی تیپ»، را به امضاء برسانند.

پیمان منطقه تجارت آزاد ترانس اتلانتیک، یا مشارکت تجارت و سرمایه گذاری آزاد ترانس اتلانتیک، موسوم به «تی تیپ»، ۴۰ درصد تولیدات جهان و ۵۰ درصد تجارت جهانی را در بر خواهد گرفت.

اتحادیه اروپا برآورد کرده است که پیمان شراکت تجاری و سرمایه گذاری ترانس اتلانتیس سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار سود خالص به ۲۸ کشور عضو، و ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت اتحادیه اروپا ، سرازیر خواهد کرد، و اندکی کمتر از این مبلغ نیز عاید آمریکا خواهد شد.

اتحادیه اروپا و کانادا ماه گذشته بر سر تجارت آزاد بین دو منطقه به توافق رسیدند، که این امر راه را برای رسیدن به توافق بین آمریکا و اتحادیه اروپا هموارتر ساخته است.

قرار است که مذکره کننده ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا جمعه آینده در مورد نتایج دیدار خود یک کنفرانس خبری تشکیل دهند.
XS
SM
MD
LG