لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

«شنود» سدی در مذاکرات تجارت آزاد نیست


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنار همتای لهتسانی اش
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنار همتای لهتسانی اش

جان کری گفت سوالات و نگرانیها در مورد برنامه شنود «مشروع» آمریکا مانعی در مذاکرات تجارت آزاد با اتحادیه اروپا نیست

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت سوالات و نگرانیهای موجود در مورد برنامه شنود «مشروع» آمریکا مانعی در مذاکرات تجارت آزاد پیش روی بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا نخواهد بود.

آقای کری روز سه شنبه هنگام دیدار از لهستان گفت که آمریکا سرگرم بررسی و تجدید نظر در برنامه «شنود» است. او گفت، که در این زمینه، واشنگتن از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهد کرد، تا اطمنیان حاصل کند که فعالیتهای آینده آمریکا برای متحدانش قابل درک و با موافقت متقابل صورت خواهد گرفت.

آقای کری گفت: «ما خواستار شنیدن نظرات متحدان خود هستیم. ما می خواهیم تا در این مورد با آنها به گفتگو بنشینیم. او گفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از فرصت همکاری با متحدان آمریکا استقبال کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا یاد آور شد که سرانجام ما بتوانیم بر این مشکل فائق آئیم، که حتماً هم موفق خواهیم شد، ما نه تنها نگرانیهای موجود را برطرف خواهیم ساخت، بلکه در آینده ما می توانیم روابط اطلاعاتی خود را تقویت کنیم. بنابراین، ما نه حریم شخصی و خصوصی شهروندان خود را تأمین خواهیم کرد، بلکه همزمان همه ما می توانیم از امنیت و حفاظت بیشتری برخوردار شویم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مذاکرات تجارت آزاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا برای ایجاد کار، و رقابت جهانی است، و می تواند استانداردهای موجود را در مورد نحوه انجام مبادلات تجاری در جهان توسعه دهد.

اما، قرار است که مذاکرات تجارت آزاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا همزمان با خشم دولتهای اروپایی برگزار شود، که از دولت آمریکا خواسته اند تا در مورد برنامه جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا، از جمله شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، و سایر متحدان توضیح دهد.

آقای کری با رادوسلاو سیکورسکی، همتای لهستانی خود دیدار و پیرامون روابط اقتصادی و دفاعی بین دو کشور، مسئله محیط زیست، و طرح ایجاد سیستم دفاع موشکی به گفتگو نشست.

پس از دیدار از لهستان، قرار است که آقای کری به اسرائیل و ساحل غربی رود اردن برود، و همزمان با ادامه مذاکرات صلح، با مقامات اسرائیلی و فلسطینی دیدار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس از اردن و امارات متحده عربی دیدن خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG