لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

تلاش ناکام جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری؛ دانشجویان: ایستاده‌ایم تا پایان


نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری. تصویر آرشیوی
نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری. تصویر آرشیوی

با وجود خط‌ونشان‌ نهادهای جمهوری اسلامی برای مخالفان حجاب اجباری و ادامه پلمب واحدهای صنفی، حضور زنان در شهرهای مختلف و تجمعات اعتراضی با حجاب اختیاری همچنان ادامه دارد.

همزمان سخنگوی ستاد امر به معروف از «سردرگمی» نهادها در برخورد با کشف حجاب سخن گفته است.

مقامات جمهوری اسلامی از روز شنبه مقابله با مخالفان حجاب اجباری را در قالب طرح «عفاف و حجاب» تشدید کرده‌اند، اما گزارش‌های تصویری از آن زمان تا روز یکشنبه ۲۷ فروردین از سراسر ایران نشان می‌دهد نافرمانی مدنی دختران و زنان ادامه دارد.

در این ارتباط، شماری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران روز یکشنبه با تجمع و راهپیمایی بدون حجاب اجباری در این مرکز آموزشی با گرامی‌داشت یاد دختران کشته شده توسط نیروهای جمهوری اسلامی، شعار دادند: «نیکای ما، مهسای ما، ندای آزادی ما.»

آنها همچنین در واکنش به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان و زندانی شدن فعالان صنفی معلمان و اجرای سیاست‌های تحمیل حجاب اجباری شعار دادند: «دانش‌آموزان مسموم، معلم‌ها تو زندون، حجاب شده گیرشون.»

همچنین به گزارش کانال شورهای صنفی دانشجویان کشور از تحصن دانشجویان دانشکده‌ روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران «در اعتراض به برخوردهای قهرآمیز حراست در مسئله‌ پوشش دانشجویان و احکام سنگین کمیته‌ی انضباطی و ایجاد فضای رعب و وحشت» خبر داد.

کانال دانشجویان پیشرو هم از تجمع اعتراضی دانشجویان دختر در دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدرسیه در شهر ساری خبر داد و نوشت که «سد ماموران حراست که از ورود دانشجویان به بهانه حجاب جلوگیری می‌کردند، توسط دو دانشجوی شجاع شکسته شد و همه وارد دانشگاه شدند».

بر اساس این گزارش، اخبار اولیه حاکی از بازداشت این دو دانشجو است.

در این حال، به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، کیقباد مصطفایی، فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد، گفته است «توقیف خودرو، عدم ارائه خدمات از جمله جلوگیری از معاملات خودرو، پلمب اماکن صنفی، ممانعت از ورود به فرودگاه، معرفی به مراجع قضایی، و تشکیل پرونده» از جمله مواردی است که قرار است برای افرادی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند، اعمال شود.

از سوی دیگر، عاتکه رجبی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، می‌گوید تعهد گرفتن از راننده‌های خط واحد برای تذکر حجاب سبب شده همین یک جمله «خانم حجاب نداری، برو پایین» سبب ایجاد گفت‌وگو درباره «انقلاب» پیش بیاید.

  • اذعان ستاد امر به معروف به «سردرگمی» در مقابله با حجاب اختیاری

علی خان محمدی، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، با اذعان به «سردرگمی» در اجرای حجاب اجباری، نقض حجاب اجباری را کار «دشمن» دانست و خواهان اجرای طرح‌های به‌شدت سختگیرانه اما بدون برخورد فیزیکی با زنان شد.

به گزارش روزنامه اعتماد در روز یکشنبه ۲۷ فروردین، علی خان‌محمدی، پیگیری حق پوشش انتخابی را هدف «دشمن» دانست که «در این زمینه کار می‌کند و ما آسیب‌های آن را می‌بینیم.»

او گفت نماینده‌های مجلس شورای اسلامی طرح این ستاد برای حجاب اجباری را پیگیری نمی‌کنند چرا که «می‌ترسند رأی نیاورند» یا «می‌خواهند خودشان را آدمی معتدل در این زمینه نشان بدهند.»

سخنگوی این ستاد با اذعان به «سردرگمی»، با وجود تلاش نهادهای مختلف جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری، افزود: «واقعا امروز سردرگمی در بین مردم این است که تعیین تکلیف نمی‌شود و همین‌ها باعث سردرگمی می‌شود.»

علی خان‌محمدی با بیان این که «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» علاوه بر تحریم توسط اتحادیه‌ اروپا» توسط صداوسیما هم تحریم می‌شود» گفت که این رسانه حکومتی، مقامات کنونی این ستاد را دعوت نمی‌کند.

او همچنین با این ادعا که مخالفان حجاب اجباری «درصد محدودی» از مردم هستند، فرهنگ ایران را «آمیخته با غیرت و عفت» توصیف کرد و با بیان این که رویارویی آمران به معروف با کسانی که به حجاب اجباری تن نمی‌دهند می‌تواند در حد «تذکر لسانی» باشد و «ستاد حتما حمایت» می‌کند، گفت که «برخوردها» به عهده ضابطان قضایی است.

این مقام جمهوری اسلامی با تأکید بر لزوم افزایش سختگیری و جریمه کردن خودروها به دلیل کشف حجاب، به تأثیر اعتراضات «زن زندگی آزادی» بر نافرمانی مدنی در مقابل حجاب اجباری اشاره کرد.

او افزود: «قبل از حوادث اخیر، وضعیت کشف حجاب ۸۱ درصد در خودروها سازماندهی» شده بود.

سخنگوی ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» با بیان این که جمهوری اسلامی اکنون آن طور که باید از خود سختگیری نشان نمی‌دهد، گفت که اجرای سیاست تحمیل حجاب پس از وقایع اعتراضات سراسری زن زندگی آزادی «رها شد، پلیس رها کرد و گشت ارشاد هم تعطیل کرد و خیلی چیزها رها شد.»

  • پلمب ۱۳۷ فروشگاه و ۱۸ رستوران

همچنین، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داد که در جریان «طرح جدی پلیس» برای «مقابله با کشف حجاب»، «۱۳۷ مغازه و فروشگاه و ۱۸ رستوران و باغ تالار» پلمب شدند و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شد.

فارس به نقل از سخنگوی فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی نوشت که از صبح شنبه ۲۶ فروردین «۳۵۰۰ پیامک کشف حجاب متصدیان واحدهای صنفی» فرستاده شده است.

همچنین، به گفته سعید منتظرالمهدی در ۲۴ ساعت منتهی به یک‌شنبه ۲۷ فروردین، «چند صد مورد کشف حجاب در خودرو» ثبت شده و پیامک تذکر برای «صاحبان خودرو» فرستاده شده است.

بیانیه ۹۰ کنشگر داخل ایران در حمایت از آزادی پوشش

ده‌ها فعال مدنی در ایران که برخی از آنها زندانی هستند، روز شنبه در بیانیه‌ای به تهدیدات مقامات جمهوری اسلامی برای سرکوب مخالفان حجاب اجباری واکنش نشان دادند و گفتند که پاسخ توهین به زنان «دفاع مشروع است و عواقب آن بر عهده رژیم است.

این نامه از جمله از سوی فاطمه سپهری، شهلا جهان‌بین، محمد نوری‌زاد، زرتشت احمدی راغب، پوران ناظمی، جواد لعل محمدی، رضا سلمان‌زاده، عباس واحدیان شاهرودی، گیتی پورفاضل، محمدحسین سپهری، هاشم خواستار، و کمال جعفری یزدی امضا شده است.

آنها در این نامه خطاب به مردم ایران گفته‌اند: «هم‌پیمان می‌شویم که در حفظ و پاسداری از آزادی در انتخاب پوشش و شادی عمومی که با ایثار خون و جان و تحمل زندان و شکنجه و اعدام به دست آمده و اولین دستاورد ارزشمند قیام مهسا است، تا رسیدن به آزادی و دموکراسی تا پای جان بکوشیم. »

امضاکنندگان این بیانیه همچنین نوشتند: «ما برای تحقق شعار زن زندگی آزادی و رسیدن به جامعه‌ای آزاد و سالم و مرفه مبارزه خواهیم کرد و در پاسخ به تهدیدات نیروهای سرکوب‌گر تأکید می‌کنیم که از صبح شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ در کنار بانوان ایرانی برای آزادی پوشش خواهیم بود.»

XS
SM
MD
LG