لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

پرزیدنت ترامپ: با حذف سلیمانی و البغدادی جریان در خاورمیانه عوض شد؛ بسیاری از کشورها خواهان رابطه با اسرائیل هستند


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به دستاوردهای دولت ایالات متحده در خاورمیانه و توافق صلح میان اسرائیل و امارات متحده عربی تاکید کرد که تغییر جریان در منطقه پس از نابودی داعش و حذف سلیمانی و البغدادی آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۷ مرداد و در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت:‌ «ما توافق اسف‌باری که بایدن و اوباما با ایران امضا کرده بودند را پایان دادیم. در آن توافق ۱۵۰ میلیارد دلار، شامل ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد، به آن‌ها دادند که این بدترین معامله بود و من باید از آن بیرون می‌آمدم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «ما سلیمانی و البغدادی را حذف کردیم و بعد از آن جریان عوض شد. ... حالا شما شاهد صلح واقعی در خاورمیانه خواهید بود.»

پرزیدنت ترامپ همچنین با اشاره به توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی گفت که امارات پیشگام بود و آنها نخستین توافق را امضا کرد و پس از آن تقریبا همه کشورهای دیگر منطقه مشتاقانه تماس می‌گیرند و می‌گویند که آنها هم می‌خواهند توافق‌های مشابهی را امضا کنند.

هفته پیش پرزیدنت ترامپ اعلام کرد در پی رایزنی‌ها، اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند روابط رسمی دوجانبه را آغاز کنند.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG