لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

جرد کوشنر: توافق صلح اسرائیل و امارات یک «تغییر الگوی اساسی» برای خاورمیانه است


جرد کوشنر (راست) و پرزیدنت ترامپ
جرد کوشنر (راست) و پرزیدنت ترامپ

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، روز یکشنبه توافق بین اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط را «یک گام تاریخی رو به جلو» و «نخستین توافق صلح در ۲۶ سال گذشته» در خاورمیانه خواند و تاکید کرد که این «تحول فوق‌العاده» به واسطه تلاش‌های بی‌پروای پرزیدنت ترامپ، از جمله «خروج از توافق فاجعه‌بار ایران» ممکن شد.

آقای کوشنر روز یکشنبه در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: «این توافق نتیجه سه سال و نیم دیپلماسی شگفت‌انگیز توسط پرزیدنت ترامپ است» و اضافه کرد که «پرزیدنت ترامپ دولت خود را با نخستین سفر خارجی خود آغاز کرد. او به ریاض رفت و در آن جا برای ۵۴ کشور مسلمان سخنرانی کرد. او سپس به اسرائیل رفت و با رهبران یهودی ملاقات کرد و بعد از آن به رم رفت و با پاپ و دیگر رهبران دیدار کرد. و پرزیدنت ترامپ روندی را برای تغییر خاورمیانه به معنای واقعی و تلاش برای ایجاد صلح بیشتر در جهان شکل داد.»

جرد کوشنر همچنین تاکید کرد که «گام‌های زیادی در این مسیر» توسط دولت ترامپ به منظور تحقق توافق بین اسرائیل و امارات متحده عربی برداشته شد.

او گفت: «ما میزبان کنفرانسی در ورشو بودیم، و در آن جا ما خاورمیانه را به هم نزدیک‌تر کردیم. ما میزبان کنفرانسی در بحرین بودیم و همه را در آن جا گرد هم آوردیم.» او افزود: «حتی گام‌هایی که پرزیدنت برداشت و در عرصه سیاست خارجی جهان مورد انتقاد قرار گرفت - مانند انتقال سفارت به اورشلیم – همان گام‌ها هم حیاتی بودند.»

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید گفت: «یکی از دیگر گام‌های مهم در این مسیر خروج پرزیدنت ترامپ از توافق فاجعه‌بار ایران بود. آن توافق ۱۵۰ میلیارد دلار برای بزرگترین حامی حکومتی تروریسم فرستاد. آن توافق یکی از بدترین توافق‌ها، شاید در تاریخ، بود و رهبری پرزیدنت ترامپ به میزان زیادی توان دسترسی آن شریر بزرگ منطقه [جمهوری اسلامی]‌ را کاهش داد.» او تاکید کرد که «توافق ایران یک خیانت بزرگ به منطقه بود.»

آقای کوشنر اظهار داشت: «از این به بعد این به مردم نشان می دهد که چنین کارهایی امکان‌پذیر است.»

جرد کوشنر گفت: «این واقعا یک تغییر الگوی اساسی [تحول پارادایم] است و آن چه پرزیدنت ترامپ تلاش کرد در سه سال گذشته انجام دهد این است که رویکردهای متعدد دولت‌های قبلی در خاورمیانه را که سرانجامی نداشتند و در راستای منافع آمریکا نبوند شناخت ... آن چه او انجام داد این بود که تلاش کرد کشورهای مختلف را در منطقه حول منافع مشترک‌ آنها – و نه تمرکز بر گلایه‌های تاریخی آنها – جمع کند.»

XS
SM
MD
LG