لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

وزیر خارجه آمریکا در دو بیانیه جداگانه: تحریم‌ها و فشار حداکثری بر رژیم ایران ادامه خواهد داشت


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه آمریکا روز ۲۸ آبان با انتشار دو بیانیه جداگانه به فشار حداکثری بر رژیم ایران و اعمال تحریم جدید همزمان با سالگرد کشتار ماهشهر اشاره کرد.

مایک پمپئو در این بیانیه‌ای که به مناسبت سالگرد کشتار ماهشهر روز چهارشنبه ۲۸ آبان در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، گفت: «رژیم ایران یک سال پیش در ماهشهر ۱۴۸ غیرنظامی را کشت و با خاموشی دیجیتالی [قطع اینترنت] تلاش کرد شواهد و مدارک سرکوب وحشیانه اعتراضات آبان گذشته در آن شهر را مخفی کند.»

آقای پمپئو سپس با اعلام تحریم‌های تازه‌ای که روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ «در واکنش به این نقض گسترده حقوق بشر» اجرا شد گفت که سرتیپ سپاه حیدر عباس‌زاده و سرهنگ سپاه رضا پاپی را به دلیل دست داشتن در نقض حقوق بشر و حق حیات انسان‌ها در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در استان خوزستان، تحریم شده‌اند. وی افزود در هفته‌ها و ماه‌های آینده،‌ تحریم‌های بیشتری اعمال خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «کشورهایی که به پشتیبانی از آزادی بیان و تجمعات باور دارند باید نقض گسترده حقوق بشر توسط ایران را محکوم کنند و با تحمیل پیامدهایی برای این رژیم - همانند آن‌چه ما امروز کردیم - بار دیگر بر اصول احترام به کرامت و حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه تاکید کنند.»

مایک پمپئو افزود: «رژیم ایران سیطره‌اش بر قدرت را با استفاده از قدرت بی‌پرده و بدون توجه به خوشبختی مردم ایران، ادامه می‌دهد. ایالات متحده همچنان در کنار مردم ایران می‌ایستد و از رژیم می‌خواهد که با مردم خود با احترام و کرامتی که شایسته آن هستند، رفتار کند.»

نتیجه‌بخش بودن کارزار فشار حداکثری

وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای دیگر در مورد کارزار فشار حداکثری گفت: «اقتصاد ایران امروز با بحران ارزش پولی، انبوهی از بدهی‌های دولتی، و تورم فزاینده روبرو است. پپیش از کارزار فشار حداکثری، ایران روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد؛ ولی حالا حتی برای صادات یک چهارم آن مقدار با مشکل روبرو است.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «کارزار فشار حداکثری جواب داده است، تحریم‌ها ادامه خواهد داشت، و ایالات متحده در اعمال تحریم‌های دردناک بر کسانی که فعالیت‌های قابل تحریم انجام دهند، تردید نخواهد کرد. ما در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو تحریم‌های بیشتری را علیه ایران - از جمله بر اساس اختیارات‌مان در حوزه‌های هسته‌ای، مقابله با تروریسم، و حقوق بشر - اعمال خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG