لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با اعتراضات ایران، بر حق آزادی بیان مردم ایران و دسترسی آزادانه آنها به اطلاعات تاکید کرد.

در این بیانیه که توسط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه، منتشر شده،‌ آمده است: «اعتراضات در ایران که به دلیل کمبود آب – در نتیجه خشکسالی و نیز سوءمدیریت و بی‌توجهی دولت - در استان خوزستان آغاز شد، اکنون به شهرهای مختلف، از جمله تهران، کرج، و تبریز، گسترش یافته است.»

این بیانیه می‌افزاید: «مردم ایران اکنون نه تنها نیازهای برآورده نشده خود، بلکه آرمان‌های محقق نشده‌شان در زمینه احترام به حقوق بشر - حقوقی که افراد در سراسر جهان محق برخورداری از آنها هستند - را نیز در کانون توجه قرار داده‌اند.»

در ادامه این بیانیه با اشاره به حق مردم ایران برای بیان نارضایتی‌‌ها و پاسخگو کردن دولت‌شان، آمده است: «ما گزارش‌های نگران‌کننده‌ای را مبنی بر تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان و مرگ چندین نفر مشاهده کرده‌ایم. ما به‌کارگیری خشونت علیه معترضان صلح‌جو را محکوم می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه ضمن حمایت از حقوق ایرانیان در زمینه برپایی تجمعات و بیان دیدگاه‌های‌شان به شیوه‌‌ای مسالمت‌آمیز و «بدون هراس از خشونت و بازداشت شدن توسط نیروهای امنیتی» تاکید کرد: «ما همچنین گزارش‌های مربوط به کندی سرعت اینترنت در منطقه را زیر نظر داریم.»

وزارت خارجه ایالات متحده در پایان این بیانیه از دولت ایران خواسته است که اجازه دهد شهروندان ایران از حقوق‌شان در زمینه آزادی بیان و دسترسی آزادانه به اطلاعات، «از جمله از طریق اینترنت» بهره‌مند شوند.

دور تازه اعتراضات در ایران از حدود ۱۴ روز قبل در شهرهای مختلف استان خوزستان در واکنش به تشدید بحران آب و ناکارآمدی دولت در مهار بحران‌ها آغاز شد و به سرعت به استان‌های مختلف ایران از شمال غرب تا شمال شرق و مرکز کشور رسید. رسانه‌ها و مقامات حکومتی سعی می‌کنند اعتراضات را به مشکلات نبود آب و برق تقلیل دهند اما در اکثر تجمعات و اعتراضات شعارها علیه جمهوری اسلامی و شخص اول آن سید علی خامنه‌ای است.

رسانه‌های حکومتی ایران می‌گویند در این اعتراضات تاکنون دست‌کم پنج نفر از جمله یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند اما عفو بین‌الملل در گزارشی شمار کشته‌شدگان را هشت نفر اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG