لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

سیزدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «رضا شاه روحت شاد» تا آتش زدن تصویر خامنه‌ای در اصفهان


به آتش کشیدن تصویر خامنه‌ای در اصفهان
به آتش کشیدن تصویر خامنه‌ای در اصفهان

اعتراضات سراسری ایران که در پی وخیم شدن معضل بی‌آبی در چندین شهر خوزستان آغاز شد و پس از چند روز به استان‌های دیگر ایران گسترش یافت، سه‌شنبه ۵ مرداد سیزدهمین روز و شب خود را پشت سر گذاشت.

بر اساس ویدئوهای ارسال شده به صدای آمریکا، معترضان روز سه‌شنبه ۵ مرداد با تجمع در مناطقی از شهر بهارستان در استان اصفهان، شعارهایی مانند «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای»، و «اصفهان خوزستان اتحاد اتحاد» سر دادند. این تجمعات پس از تاریک شدن هوا نیز ادامه یافت.

در یک ویدئوی منتشرشده از اعتراضات شهر بهارستان در استان اصفهان، معترضان ضمن سر دادن شعارهایی در حمایت از مردم خوزستان تصویر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را پاره کردند و به آتش کشیدند.

در ویدئو دیگری که مخاطبان برای صدای آمریکا فرستاده‌اند،‌ معترضان در شهر بهارستان استان اصفهان، شعارهایی را علیه ارکان جمهوری اسلامی سر دادند:

شهروندان تهران نیز در ویدیویی که به صدای آمریکا ارسال شده است،‌ شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند و از اعتراضات خوزستان حمایت کردند.

گروهی از ایرانیان در مالمو سوئد نیز روز سه‌شنبه در حمایت از مردم خوزستان دست به تجمع زدند.

با گذشت بیش از یک هفته از آغاز اعتراضات، گزارش‌ها حاکی از قطع برق در برخی از شهرهای ایران است.

بنا بر چند ویدئو ارسالی به صدای آمریکا، گروهی از شهروندان در شهر ایوان استان ایلام در اعتراض به بی‌برقی بوق خودروهای خود را به صدا درآوردند.

همزمان با تداوم تظاهرات در شهرهای مختلف برای اعلام همبستگی با اعتراضات خوزستان، تجمعات و اعتراضات مختلف صنفی و کارگری، از جمله اعتراض دامداران، در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد. روز سه شنبه ۵ مرداد دامداران مقابل استانداری یزد با سر دادن شعار «مرگ بر این دولت مردم فریب» دست به تجمع زدند. ویدئوهای ارسالی مخاطبان به صدای آمریکا نشان می‌دهد که نیروهای پلیس با این معترضان برخورد کردند.

همزمان با ادامه اعتراضات در نقاط مختلف ایران، سازمان عفو‌ بین الملل در گزارشی اسامی هشت تن از کشته‌شدگان در اعتراضات خوزستان را منتشر کرد. این سازمان روز سه‌شنبه ۵ مرداد ماه از خانواده‌ها، فعالان و روزنامه‌نگاران، پزشکان و پرستاران، و همه کسانی که اطلاعاتی درباره «کشتار، بازداشت، یا شکنجه معترضان» در خوزستان دارند دعوت کرد اطلاعات، اسناد، ویدیو‌ها، و تصاویر مرتبط را به این نهاد بین‌المللی ارسال کنند.

در نخستین هفته اعتراضات سراسری نسبت به بی‌آبی در خوزستان نت بلاکس، نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت، تأیید کرد که از زمان آغاز اعتراضات مردم اختلالاتی در سرویس اینترنت موبایل در مناطق مختلف ایران وجود داشته است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، هم روز سه شنبه ۵ مرداد پیش از آن که برای دیدار با همتای سوری خود به سوریه برود، در نشست مجمع نمایندگان استان خوزستان شرکت کرد و گفت با توجه به «کم کاری‌ها و سوء مدیریت‌ها» در خوزستان، او «به عنوان یک انقلابی هیچ پاسخی برای مردم استان» ندارد.

این در حالی است که قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از وضعیت بی‌آبی و نبود عدالت در استان خوزستان، از آمار کشته‌شد‌گان اعتراضات در این استان ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت که «از جاهای ناشناسی به سمت‌شان تیراندازی شده و آن‌ها را کشتند.»

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق بشری، در اعتراضات روزهای گذشته چندین تن کشته و بسیاری نیز بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG