لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به مرگ جرج فلوید، مامور پلیس را گناهکار اعلام کرد


درک شوون(نفر سمت راست ) توسط مامور پلیس به دادگاه اسکورت می‌شود
درک شوون(نفر سمت راست ) توسط مامور پلیس به دادگاه اسکورت می‌شود

دِرِک شووِن، مامور سابق پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا، در دادگاهی که به مرگ جرج فلوید، یک آمریکایی آفریقایی تبار رسیدگی می‌کرد، گناهکار شناخته شد.

هیئت منصفه دادگاه روز سه شنبه ۳۱ فروردین این مامور برکنار شده پلیس را در سه اتهام از جمله قتل درجه دوم غیرعمد گناهکار اعلام کرد. مجازات او متعاقبا از سوی دادگاه اعلام خواهد شد.

این یک حکم تاریخی است چرا که پیش از این و در ۱۶۵ سال تاریخ ایالت مینه سوتا، محمد نور، افسر سابق پلیس مینیاپولیس، تنها پلیسی است که به قتل محکوم شده و پرونده تجدید نظر او همچنان در جریان است. نور یک آمریکایی سومالیایی‌تبار است که سال گذشته به دلیل تیراندازی مرگبار به یک زن به بیش از ۱۲ سال زندان محکوم شده بود.

جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری بود که روز دوشنبه ۵ خرداد سال گذشته توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد. درک شووین پلیسی که او را بازداشت کرد، برای ۹ دقیقه و نیم زانوی خود را روی گردن جرج فلوید گذاشت و آقای فلوید درحالی که مادر خود صدا می‌زد و می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد، جان باخت.

مرگ جرج فلوید باعث اعتراضات گسترده نسبت به نژادپرستی در آمریکا و کشورهای دیگر جهان شد و بسیاری در آمریکا خواستار اصلاحاتی برای کاهش خشونت توسط ماموران پلیس به ویژه در برابر رنگین پوستان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG