لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

واکنش بلینکن به ادعای روحانی درباره نزدیک بودن توافق هسته‌ای


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آٰرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا - آٰرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی با یونیت لوی، از شبکه خبری ۱۲ اسرائيل، به اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که پنجشنبه گذشته گفت که ایران در مذاکرات هسته ای وین به رسیدن به یک توافق نزدیک شده است، واکنش نشان داد.

خبرنگار از وزیر خارجه آمریکا پرسید که آیا چنین چیزی صحت دارد؟ آنتونی بلینکن پاسخ داد که اگر چنین ادعایی درست باشد، برای او جنبه خبری دارد.

آقای بلینکن گفت: «من فکر می کنم به طور فزاینده ای روشن کرده ایم که هر طرف چه کاری لازم است که انجام دهد تا به انطباق با برجام بازگردد، اما این سوال هنوز بدون پاسخ باقی مانده است که آیا ایران واقعا آماده است که کاری باید برای انطباق یافتن بردارد یا خیر. این امر هنوز روشن نشده است.»

در این مصاحبه که به نوشته «تایمز اسرائيل» در روز چهارشنبه ۵ خرداد پخش شد، آقای بلینکن همچنین درباره مخالفت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل با بازگشت آمریکا به برجام گفت که آمریکا و اسرائيل کاملا در این زمینه متحد هستند که ایران نمی تواند هرگز به یک سلاح هسته ای دست پیدا کند. وزیر خارجه آمریکا گفت که اختلافات آمریکا و اسرائيل در مورد چگونگی رسیدن به این هدف، موضوع پنهانی نیست.

آقای بلینکن گفت از نظر آمریکا برجام دقیقا همان کاری را انجام می داد که قرار بود انجام دهد، که بستن همه مسیرهای ایران به سوی ساخت سلاح هسته ای در فاصله زمانی کوتاه بود.

او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که دولت آمریکا تلاش زیادی کرده است که در مسائل دیگری که «ایران یک بازیگر خیلی خطرناک و مشکل ساز برای ما و اسرائيل است» ورود پیدا کند، نظیر «فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه، اشاعه تسلیحات، ‌حمایت از گروه های ترویستی و غیره.»

اسرائيل می گوید دست یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای تهدیدی علیه موجودیت آن کشور است اما ایران می گوید به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست.

XS
SM
MD
LG