لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

بلینکن: برای خارج کردن حدود ۱۵۰۰ آمریکایی باقی مانده در افغانستان تلاش می‌کنیم


وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه
وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد تاکنون حدود چهار هزار و ۵۰۰ شهروند آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند و تلاش‌ها برای خروج تمامی آمریکایی‌هایی که خواهان خروج از افغانستان است، ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه سوم شهریور و در یک کنفرانس خبری گفت: «از زمان شروع عملیات خروج در ۱۴ اوت بیش از ۸۲ هزار و ۳۰۰ تن به سلامت از کابل خارج شده‌اند. در فاصله ۲۴ ساعت و از سه‌شنبه تا چهارشنبه، نزدیک به ۱۹ هزار تن و با ۹۰ پرواز ایالات متحده و متحدان، خارج شده‌اند.»

او تاکید کرد که «فقط ایالات متحده می‌تواند چنین عملیاتی در چنین مقیاس و توانایی‌ را اجرا کند.»

آقای بلینکن افزود: «همان‌گونه که پرزیدنت بایدن گفت، اولویت اول ما خروج شهروندان آمریکایی از افغانستان است. از ۱۴ اوت تاکنون، دستکم چهار هزار و ۵۰۰ شهروند آمریکایی را خارج کرده‌ایم. بیش از ۵۰۰ تن از این شهروندان فقط همین دیروز خارج شدند. پرسش‌های زیادی مطرح شده که چه تعداد شهروند آمریکایی در افغانستان است که می‌خواهند خارج شوند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «طبق بررسی ما و از ۱۴ اوت که عملیات خروج شروع شد، جمعیتی حدود شش هزار شهروند آمریکایی در افغانستان بودند که می‌خواستند خارج شوند. در ۱۰ روز گذشته حدود چهار هزار و ۵۰۰ تای آن‌ها به سلامت خارج شدند. در ۲۴ ساعت گذشته ما در تماس مستقیم با حدود ۵۰۰ آمریکایی بوده و به آن‌ها گفتیم چطور به سلامت خود را به فرودگاه برسانند.»

آنتونی بلینکن افزود: «برای حدود یک هزار تای باقی‌مانده که ممکن است آمریکایی و خواهان خروج از افغانستان باشند، ما با تمامی راه‌های ممکن و از چند شکل متفاوت هر روزه با آن‌ها سعی می‌کنیم با تلفن، ای‌میل و پیامک تماس بگیریم که ببینیم می‌خواهند خارج شوند یا نه و اگر می‌خواهند، اطلاعات مورد نظر را به آن‌ها بدهیم. برخی ممکن است دیگر در کشور نباشند، برخی ممکن است گفته باشند که آمریکایی هستند ولی در واقع این طور نبوده و برخی هم ممکن است تصمیم بگیرند که بمانند. ما تلاش می‌کنیم وضعیت این افراد را در روزهای آینده مشخص کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «از میان این فهرست حدود هزار نفر، ما باور داریم شمار کسانی که با جدیت خواستار خروج از افغانستان هستند، خیلی کم است. با همه این‌ها، باید گفت شرایط متغیر است و ما ساعت به ساعت در حال تلاش برای موثق بودن آن هستیم.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده یک روز پیشتر گفته بود:‌ «از آنتونی بلینکن وزیر خارجه خواسته‌ام فردا [چهارشنبه] به شما اطلاعات به روزی در مورد تعداد آمریکایی‌هایی که هنوز در افغانستان هستند و تعدادی که خارج شده‌اند و پیش‌بینی ما چیست، بدهد.»

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته بود تسریع عملیات خروج از افغانستان از مواردی است که در کانون تمرکز ایالات متحده قرار دارد.

XS
SM
MD
LG