لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

آسوشیتدپرس: آمریکا مشغول بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران است؛ دیدار مقامات آمریکا و روسیه در وین


 حساب توئیتری میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی این عکس از دیدار روز پنجشنبه منتشر کرد. منبع:@Amb_Ulyanov
حساب توئیتری میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی این عکس از دیدار روز پنجشنبه منتشر کرد. منبع:@Amb_Ulyanov

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از منابع سابق و فعلی دولت ایالات متحده اعلام کرد آمریکا در حال بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، است. همزمان، یک مقام ارشد روسیه از دیدار با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حاشیه مذاکرات وین اتریش خبر داد.

آسوشیتدپرس چهارشنبه شب هشتم اردیبهشت نوشت، در جریان مذاکرات غیرمستقیم که در وین در جریان است و چند هفته از آن می‌گذرد، ایران درخواست کرده است تمامی اقدامات تنبیهی ایالات متحده لغو شود.

این گزارش به تحریم‌هایی که دولت آمریکا در حال حاضر مشغول بررسی برای لغو آنها است، اشاره‌ای نکرده است. ولی منابع این گزارش گفته‌اند آمریکا در نظر دارد تحریم‌هایی را که با این توافق هسته‌ای سازگار نیستند، لغو کند.

آسوشیتدپرس می‌گوید نظام تحریم‌های ایران به لحاظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم و حقوق بشر پیچیده است و ممکن است لغو تحریم‌های هسته‌ای، شماری از تحریم‌ها در دیگر حوزه‌ها را هم دربرگیرد.

مقامات دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته‌اند تمامی تحریم‌های غیرهسته‌ای لغو نمی‌شود. ولی آنها مشخص نکرده‌اند به نظر آن‌ها کدام تحریم‌ها که در دولت قبلی ایالات متحده علیه ایران اعمال شده، نامناسب است.

در هفته‌های گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند.

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی و رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه روز پنجشنبه نهم اردیبهشت با انتشار عکسی، از دیدار میان هیات روسیه و ایالات متحده به ریاست رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خبر داد. سفیر روسیه مذاکرات مربوط به احیای کامل برجام را مفید خواند.

ایران می‌گوید به این شرط به تعداد ذیل برجام باز می‌گردد که ایالات متحده تحریم‌های هسته‌ای اجرا شده در دوران دونالد ترامپ را لغو کند. آمریکا نیز می‌گوید تحریم‌ها تنها در صورتی لغو می‌شود که ایران به تعهدات برجام بازگردد.

XS
SM
MD
LG