لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

شورای امنیت سازمان ملل خواهان مذاکرات برای تشکیل دولت جدید در افغانستان شد


شورای امنیت سازمان ملل. دوشنبه ۲۵ مرداد
شورای امنیت سازمان ملل. دوشنبه ۲۵ مرداد

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان استقرار یک دولت جدید در افغانستان بر پایه مذاکرات شد، دولتی که متحد باشد، دیدگاه‌های مختلف در آن باشند، نماینده مردم افغانستان باشد و زنان در آن حضوری کامل، برابر و معنادار داشته باشند.

۱۵ عضو شورای امنیت روز دوشنبه ۲۵ مرداد برای بحث در مورد افغانستان تشکیل جلسه دادند. اعضای شورا خواهان پایان فوری خصومت ها و نقض حقوق بشر شدند.

این جلسه پس از آن برگزار شد که پیکارجویان گروه اسلامگرای طالبان، پایتخت افغانستان را تصرف کردند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم از طالبان خواست به قوانین بشردوستانه بین المللی احترام بگذارند.

سازمان ملل ۷۲۰ کارمند بین المللی و سه هزار کارمند محلی در افغانستان دارد و دبیرکل آن سازمان در جلسه اضطراری شورای امنیت که روز دوشنبه برگزار شد از طالبان خواست به هنجار های بین المللی احترام بگذارند

آنتونیو گوترش گفت جامعه بین الملل باید به شکل متحد و با استفاده از تمام ابزارهای در دسترس در مورد ضرورت حفاظت از حقوق انسان ها در افغانستان اقدام کند، از طالبان می خواهم به قوانین انسان دوستانه بین المللی و آزادی تمام انسان ها احترام بگذارند، اخبار دلسرد کننده‌ای از نقض حقوق انسان‌ها به ویژه زنان و دختران در افغانستان دریافت کرده‌ایم، که در وحشت از بازگشت سال‌های تاریک گذشته به سر می برند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، ساعاتی پس از سقوط کابل به دست شبه‌نظامیان طالبان از آنها و همه گروه‌های درگیر خواست برای محافظت از جان شهروندان نهایت خویشتنداری را به خرج دهند.

سخنگوی آقای گوترش شامگاه یکشنبه گفت دبیرکل سازمان ملل متحد از طالبان و دیگر طرفین منازعه خواسته است نسبت به اجرای ضوابط بین‌المللی بشردوستانه اطمینان حاصل کنند و به حقوق و آزادی‌های مردم احترام بگذارند.

دولت افغانستان روز یکشنبه سقوط کرد و طالبان قدرت را در این کشور در دست گرفت.

XS
SM
MD
LG