لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

کارشناسان: القاعده و طالبان همسو هستند؛ نگرانی از رشد گروه‌های تروریستی در افغانستان با روی کار آمدن طالبان


جنگجویان طالبان
جنگجویان طالبان

به گفته ژنرال ارشد ایالات متحده، با بازگشت طلبان به قدرت در افغانستان، احتمال دارد که ایالات متحده با افزایش تهدیدهای تروریستی علیه خود مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که سازمان‌های اطلاعاتی که مسئول پیگیری این تهدیدهای تروریستی هستند، با سقوط سریع و شوکه‌آور ارتش افغانستان که از حمایت آمریکا برخوردار بود، با پرسشهای جدیدی مواجه می‌شوند.

کمتر از یک هفته پس از ارزیابی نظامی که پیش‌بینی می‌شد که کابل در ۳۰ روز آینده توسط شورشیان محاصره می‌شود، جهانیان روز یکشنبه تصاویر خیره‌کننده‌ای از جنگجویان طالبان را در دفتر ریاست جمهوری افغانستان در کابل مشاهده کردند، و نظاره‌گر جمعیت زیادی از افغان‌ها و خارجیانی بودند که سراسیمه برای سوار شدن به هواپیماها برای فرار از کشور تلاش می‌کردند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع آگاه می‌نویسد که ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در تماس تلفنی با سناتورهای ایالات متحده گفت که انتظار می‌رود که مقامات آمریکایی ارزیابی‌های قبلی خود را درباره سرعت بازسازی گروه‌های تروریستی در افغانستان تغییر دهند.

ماه ژوئن گذشته، رهبران ارشد پنتاگون گفتند که یک گروه افراطی مانند القاعده ممکن است بتواند در افغانستان تجدید حیات کند و دو سال پس از خروج ارتش آمریکا از افغانستان، تهدیدی برای ایالات متحده باشد.

دو دهه پس از حمله نظامی آمریکا به افغانستان که در پی پناه دادن طالبان به رهبران القاعده بود، کارشناسان می‌گویند که طالبان و القاعده همچنان همسو هستند، و سایر گروه‌های خشنونت‌طلب می‌توانند در رژیم جدید پناهگاه امنی پیدا کنند.

به گفته منبع آگاهی که قادر به بیان جزئیات جلسه رئیس ستاد ارتش آمریکا با سناتورها نبود، با توجه‌ به شرایط کنونی در افغانستان، مقامات اکنون معتقدند که گروه‌های تروریستی مانند القاعده ممکن‌ است بتوانند سریعتر از آنچه که انتظار می‌رفت، رشد کنند.

یک منبع آگاه به آسوشیتدپرس گفت که مقامات دولت بایدن از جمله ژنرال مارک میلی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، و لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده به سناتورها گفته‌اند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال ایجاد یک جدول زمانی جدید براساس تهدیدهای در حال گسترش هستند.

XS
SM
MD
LG