لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

بیانیه جو بایدن به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه: همه باید برای پایان دادن به این رفتار غیرانسانی تلاش کنیم


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز شنبه ۲۶ ژوئن، با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای رسمی کاخ سفید از سالروز آغاز فعالیت کنوانسیون ملل متحد علیه شکنجه یاد کرد و گفت: «امروز، در سالگرد اجرایی شدن کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه و سایر مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی، یا تحقیر آمیز، من بار دیگر صریحاً ممنوعیت شکنجه و مخالفت با هر نوع رفتار غیر انسانی در ایالات متحده را تایید می‌کنم. شکنجه برخلاف هر چیزی است که ما به عنوان یک کشور پای آن ایستاده‌ایم، و دیگر هرگز نباید به استفاده از آن متوسل شویم.»

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه گفت، سناتور فقید جان مک‌کین که دوست او و یک نجات‌یافته از شکنجه بود، مخالفت با شکنجه را به بهترین وجه ابراز کرده است. آقای بایدن به نقل قول از سناتور مک‌کین نوشته است: «استفاده از شکنجه به آن چه که ما را از دیگر کشورها متمایز می‌کند لطمه می‌زند. ما بر این باوریم که همه مردم، حتی دشمنانی که اسیر شده‌اند، از حقوق اولیه انسانی برخوردار هستند؛ حقوقی که توسط این کنوانسیون بین‌المللی محافظت می‌شود.» رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که آمریکا یکی از اعضا و در واقع از بنیان‌گذاران این کنوانسیون است.

جو بایدن ضمن تاکید بر این که شکنجه ناقض قوانین ایالات متحده و قوانین بین‌المللی است،‌ آن را روشی ناکارآمد برای به دست آوردن اطلاعات دانست و گفت: «ما می‌دانیم که این امر جذب تروریست‌ها و افراط گرایی خشونت‌آمیز را تحریک می‌‌کند و جایگاه اخلاقی ما را در جهان به خطر می‌اندازد.»

آقای بایدن ضمن همدردی با افردای که در جهان در معرض آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند گفت، ایالات متحده هر کاری که بتواند برای ریشه‌کن کردن شکنجه در جهان انجام خواهد داد.

وی در پایان افزود: «شکنجه، در هر جا که رخ دهد، لکه‌ای بر وجدان معنوی ما است. همگی ما باید تلاش‌های خود را دوچندان کنیم تا به چنین رفتار غیر انسانی پایان دهیم.»

XS
SM
MD
LG