لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

جو بایدن در دیدار با اشرف غنی: با وجود خروج نظامیان حمایت از افغانستان متوقف نمی‌شود


دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در کاخ سفید (جمعه ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱)
دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در کاخ سفید (جمعه ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز جمعه ۴ تیر با یکدیگر دیدار و درباره روابط دوجانبه و همکاری‌های امنیتی پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفت‌وگو کردند.

پرزیدنت بایدن در ابتدای این دیدار در کاخ سفید تاکید کرد: «مشارکت بین افغانستان و ایالات متحده به پایان نمی‌رسد، مستمر بوده است، و خواهد بود. ممکن است نظامیان در حال خروج باشند، اما حمایت از افغانستان متوقف نمی‌شود.»

وی با بیان این که مردم افغانستان برای آینده خود و آن چه که می‌خواهند تصمیم خواهند گرفت، به خشونتی که در آن کشور در جریان است اشاره کرد و گفت که خروج نظامیان آمریکا از افغانستان «به معنای فقدان کمک از سوی ما نیست.»

آقای غنی نیز با تقدیر از فداکاری‌های نظامیان ایالات متحده و ادای احترام به خانواده‌های نیروهای آمریکایی که عزیزان‌شان را از دست داده‌اند، تصمیم رئیس جچمهوری آمریکا در بیرون بردن نیروهای ایالات متحده از افغانستان را تصمیمی «تاریخی» خواند و تاکید کرد که از این تصمیم حمایت می‌کند و به آن احترام می‌گذارد.

سفر دو روزه اشرف غنی و هیئت بلندپایه همراه او به واشینگتن در حالی انجام می‌شود که در پی آغاز روند خروج نظامیان خارجی، تحرکات طالبان شدت گرفته و این گروه افراطی کنترل بخش‌هایی از آن کشور را در دست گرفته است.

روند خروج نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی از افغانستان از اول ماه مه آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتامبر سال جاری، مصادف با بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، به پایان برسد.

رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در روز جمعه، با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، و گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، از جمله میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا، دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG