لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۰

دیدگاه | سیاست دولت بایدن در قبال ایران کاملا با واقعیت بیگانه است


گراند هتل وین، محل برگزاری مذاکرات احیای برجام
گراند هتل وین، محل برگزاری مذاکرات احیای برجام

یک تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، سیاست دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در قبال حکومت ایران را «به کلی دور از واقعیت» توصیف می‌کند و می‌نویسد، واقعیت این است که با رفع تحریم ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، دست جمهوری اسلامی برای افزایش بودجه نظامی، حمایت از تروریست‌های نیابتی، و مداخله در بحران‌های منطقه‌ای باز می‌شود.

فرد فلیتس، که در دولت دونالد ترامپ رئیس ستاد کارکنان شورای امنیت ملی کاخ سفید بود، در «واشنگتن تایمز» می‌نویسد احیای برجام «توافق ناقص دوره اوباما را بدون پاسخگو کردن حکومت ایران در باره نقض تعهدات، زنده می‌کند.»

برآورد نویسنده نشان می‌دهد که لغو بیش از ۲ هزار تحریم دولت ترامپ، در حدود بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار موجودی ارزی ایران را در اختیار جمهوری اسلامی خواهد گذاشت.

فلیتس می‌نویسد از آن بدتر این است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب، بر مخالفت جمهوری اسلامی با پیشنهاد آمریکا برای برگزاری «فاز دوم» مذاکرات با موضوع برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌‌کننده ایران در خاورمیانه و نیز حمایت آن از تروریسم، تاکید کرده است.

حکومت ایران از دولت بایدن می‌خواهد که تعهد کند دولت بعدی آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌های تازه‌ای را وضع نخواهد کرد. فلیتس می‌نویسد، موافقت با این درخواست، لایه دیگری از دلجویی اوباماگونه بایدن از آن حکومت حامی تروریسم است.

فرد فلیتس می‌نویسد هر چند طی بیست سال خدمت در مقام تحلیلگر «سیا»‌ یاد گرفته از پیشگویی کردن درباره آینده پرهیز کند، ولی صد در صد یقین دارد که برای رئیس جمهوری جمهوریخواه بعدی، لغو برجام و برقرار کردن مجدد تحریم‌های ترامپ، تصمیم بسیار آسانی خواهد بود؛ زیرا سیاست بایدن به کلی واقعیت تهدیدهای ناشی از ایران و نقض تعهداتی را که قرار است از دستیبابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کند، نادیده می‌گیرد.

او پیش‌بینی می‌کند که انتقاد هر دو جناح از سیاست آقای بایدن، با واژگون شدن خاورمیانه بعد از رها شدن حکومت ایران از زیر فشار تحریم‌های دولت ترامپ، بالا بگیرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG