لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

رهبران گروه هفت: متعهد می‌مانیم که ایران هرگز نتواند سلاح هسته‌ای تولید کند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در اجلاس گروه هفت - ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در اجلاس گروه هفت - ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱

گروه هفت روز یکشنبه با صدور اعلامیه نهایی خود عملاً به کار این دوره خود به میزبانی بریتانیا پایان داد.

در این اعلامیه گفته شده است ما متعهد می مانیم که اطمینان یابیم ایران هرگز نتواند به سلاح هسته ای دست یابد. ما از گفت وگوهای اساسی طرفین در مذاکرات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می کنیم، و همچنین از گفت وگوهای جداگانه ایالات متحده برای دستیابی به توافق در مورد بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات برجامی شان پشتیابنی می کنیم.

آنها در این بیانیه گفتند که ما از ایران مصرانه می خواهیم اقداماتی را که منجر به کاهش شفافیت در مورد برنامه هسته ای اش می شود را متوقف کند و بطور کامل و بموقع با آژانس بین المللی انرژی همکاری کند.

رهبران گروه همچنین تاکید کرد هاند :« ما حمایت ایران از گروه های نیابتی و نظامی غیردولتی از راه های مالی، آموزشی، و در اختیار گذاشتن تکنولوژی ساخت سلاح و موشک را محکوم می کنیم.»

در ادامه اعلامیه گفته شده: ما از کوشش ها برای دستیابی به شفافیت، پاسخگو دانستن مقصران، و دستیابی به عدالت برای قربانیان پرواز ۷۵۲ بین المللی اوکراین که ژانویه سال ۲۰۲۰ توسط ایران سرنگون شد حمایت می کنیم.

رهبران هفت کشور عمده صنعتی در جهان همچنین به ضرورت مقابله با همه گیری کرونا از طریق ارائه واکسن به کشورهای کم در آمد، احیای اقتصادی با مشارکت در طرح بازسازی بهتر جهان و مقابله با تغییرات اقلیمی در کره خاکی تاکید کردند.

اعضای گروه هفت از امضا کنندگان پیمان اقلیمی پاریس هستند و قرار است اواخر سال جاری در اجلاس آب و هوا سازمان ملل متحد COP26 به میزبانی شهر گلاسکو در بریتانیا شرکت کنند.

رهبران هفت کشور صنعتی بر لزوم مقابله با هکرها تاکید کردند. آنها در مورد چین، پرجمعیت ترین کشور جهان که حاکمیت کمونیستی دارد، از رهبران پکن خواستار ضرورت به رعایت حقوق بشر بویژه در منطقه سین-کیانگ شدند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG