لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

پایگاه هوایی عین‌الاسد عراق هدف شلیک ۱۴ راکت قرار گرفت؛ حمله پهپادی به پایگاه ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه خنثی شد


پایگاه هوایی عین الاسد عراق، عکس از آرشیو
پایگاه هوایی عین الاسد عراق، عکس از آرشیو

وین ماروتو، سخنگوی ائتلاف علیه داعش اعلام کرد پایگاه هوایی عین‌الاسد عراق هدف شلیک ۱۴ راکت قرار گرفته است و دو تن از پرسنل آن به طور جزئی زخمی شده‌اند.

سخنگوی ائتلاف علیه داعش روز چهارشنبه ۱۶ تیر و در چند پیام در توئیتر گفت: «حوالی ۱۲:۳۰ به وقت محلی، ۱۴ راکت به پایگاه عین‌الاسد شلیک شد. راکت‌ها به پایگاه هوایی و محدوده آن اصابت کرد. اقدامات دفاعی پس از آن انجام شد.»

وین ماروتو در ادامه افزود: «بررسی کامل شرایط پایگاه عین الاسد انجام شد. دو تن از کارکنان به طور جزئی زخمی شدند. بررسی خسارت‌ها هنوز در جریان است و به تدریج اعلام خواهد شد.»

در همین حال، تصاویری نیز از خسارت‌های وارد شده به چند خانه و یک مسجد در جریان حملات راکتی روز چهارشنبه منتشر شده است.

در همین روز گزارش شد که نیروهای آمریکایی یک حمله پهپادی به پایگاه ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه را خنثی کردند. آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا در سوریه به همراه نیروهای ایالات متحده حمله‌ای پهپادی به پایگاهی را که مکان استقرار ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه است، خنثی کردند.

این گزارش که روز چهارشنبه ۱۶ تیر منتشر شده می‌گوید «نیروهای دموکراتیک سوریه» که مورد حمایت آمریکا هستند اعلام کردند حمله پهپادی صبح چهارشنبه به تاسیسات نفتی «العمر» در استان شرقی دیرالزور قرار بود انجام شود که بدون هیچ‌گونه تلفات و یا خسارتی این حمله پهپادی را خنثی کردند.

بیانیه نیروهای کرد در سوریه می‌گوید پایگاه العمر روز یکشنبه هدف اصابت دو راکت قرار گرفته ولی هیچ تلفات جانی در پی نداشته است. نیروهای نظامی ایالات متحده هرگونه وقوع حمله در روز یکشنبه را رد کرده‌اند.

ساعاتی پیشتر و شامگاه سه‌شنبه هم اعلام شد یک پهپاد در حوالی پایگاه هوایی اربیل عراق به زمین خورد.

سخنگوی ائتلاف علیه داعش روز چهارشنبه در ادامه افزود که هر حمله‌ای این چنینی از جمله علیه منطقه اقلیم خودمختار کردستان عراق و نیروهای ائتلاف، اختیارات نهادهای عراقی و حاکمیت قانون و حاکمیت ملی عراق را تضعیف می‌کند. او اضافه کرده است چنین حملاتی جان آن دسته از نیروهای پیشمرگ را که در کنار نیروهای ائتلاف هستند، به خطر می اندازد.

دو روز پیشتر و دوشنبه این هفته، پایگاه هوایی عین‌الاسد عراق هدف شلیک سه راکت قرار گرفته بود که به محدوده این پایگاه اصابت کرد و تلفات مالی یا جانی در پی نداشت.

آمریکا پیشتر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول انجام حملات به نیروهای آمریکایی در عراق دانسته است و اخیرا نیز پس از افزایش حملات پهپادی به منافع آمریکا در عراق، مواضع آنها در مناطق مرزی ایران و سوریه را بمباران کرد. واشنگتن می‌گوید که به دعوت دولت عراق و برای کمک به این کشور در شکست داعش، در عراق حضور دارد.

پیشتر گزارش شده بود که ایران پهپادهای بیشتری را در اختیار شبه‌نظامیان مورد حمایت خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG