لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

سخنگوی پنتاگون: آمریکا آغازگر درگیری در مناطق مرزی عراق و سوریه نبود


جان کربی سخنگوی پنتاگون در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه
جان کربی سخنگوی پنتاگون در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، درباره حمله آمریکا به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در مناطق مرزی عراق و سوریه می‌گوید که ایالات متحده شروع کننده درگیری‌های اخیر نبوده است.

جان کربی روز سه شنبه هشتم تیر، در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در مورد حملات و پاسخ‌ها به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران گفت: ما تصمیم به حمله به تاسیسات آنها را بعد از آن گرفتیم که چند هفته هم با پهپاد و هم با راکت و خمپاره شاهد حمله به تاسیسات و کارکنان خود بودیم، این درست نیست که بگویم این اول ایالات متحده بود که ضربه زد.

او افزود: همان طور که بارها گفته‌ایم، ما باید از مردم خود دفاع کنیم،‌ رئیس جمهوری آمریکا در این مورد مصمم است، این حملات در جریان بود، در نتیجه این حملات طراحی شد تا پاسخی باشد به تهدیدهایی که علیه مردم ما می‌آید، به ویژه با استفاده از پهپاد و به طور مستقیم در ارتباط با حملاتی بود که پیشتر هم دیدیم.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در مورد این که چرا حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران افزایش یافته است، گفت: از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران باید پرسید چرا چنین می‌کنند. حملات ادامه یافته، که خطرناک است و رئیس جمهوری آمریکا و وزیر دفاع وظایفی دارند که از مردم ما و تاسیسات ما محافظت کنند و این کاری است که انجام می‌دهیم.

آقای کربی در مورد یک حمله راکتی به مواضع نیروهای نظامی آمریکایی در سوریه که پس از حمله هوایی آمریکا به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در مناطق مرزی سوریه و عراق صورت گرفت، گفت در آن حمله به دو ساختمان خسارت وارد شد ولی تلفات جانی برای نیروهای آمریکایی در پی نداشته است. او همچنین افزود تحقیقات و بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد. جان کربی افزود:‌ فکر کنم همه ما تحت این پیش‌فرض هستیم که این حملات از سوی شبه‌نظامیان یا گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران انجام شده ولی دقیق چیزی در حال حاضر نداریم.

در همین حال، وین ماروتو، سخنگوی نیروهای ائتلاف علیه داعش عصر روز سه شنبه به وقت شرق آمریکا گفت که در پاسخ به این حمله و با شلیک ادوات و پهپاد، یک نیروی دشمن زخمی شد.

XS
SM
MD
LG