لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

انفجار نطنز و شکست‌های پی در پی اطلاعاتی؛ کارنامه سپاه پاسداران زیر ذره‌بین می‌رود


 حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، نشسته در پشت حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان - آٰرشیو
حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، نشسته در پشت حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان - آٰرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه ۲۴ فروردین، در گزارشی تحلیلی نوشت که عملیات خرابکارانه اخیر در تاسیسات هسته‌ای نطنز، تازه‌ترین شکست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. هر چند این نیرو به دلیل قدرتی که در ایران دارد، به ندرت به صورت علنی سرزنش می‌شود.

آسوشیتدپرس می نویسد، اما اکنون که برخی از فرماندهان سپاه پاسداران شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران را مد نظر دارند، مسئله نفوذ سپاه در عرصه‌های مختلف و شکست های پاسداران، ممکن است مورد موشکافی قرار بگیرد.

طی حدود یک سال، سپاه با شلیک موشک، یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را با ۱۷۶ سرنشین ساقط کرد و همه سرنشینان آن را کشت، نیروهایش تابستان گذشته نتوانستند مانع یک حمله دیگر به تاسیسات هسته ای نطنز شوند. این نیرو همچنین نتوانست از ترور محسن فخری زاده، دانشمند ارشدی که چند دهه قبل یک برنامه تسلیحات هسته ای را در ایران آغاز کرده بود، جلوگیری کند. افزون بر این، یک کشتی سپاه که مقر شناور این نیرو به شمار می رود، اخیرا در دریای سرخ هدف یک انفجار قرار گرفت که آن نیز، طبق گمانه زنی ها، به اسرائيل نسبت داده شده است.

تاسیسات هسته ای نطنز، که سپاه پاسداران محافظ اصلی آن است، روز یکشنبه هدف حمله قرار گرفت و به تاسیسات برق و همچنین سانتریفیوژهای آن به شدت آسیب وارد شد. به نوشته آسوشیتدپرس، گمانه زنی های عمومی جاکی از آن است که اسرائیل پشت این حمله خرابکارانه بوده، هرچند که به طور رسمی، مسئولیت آن را نپذیرفته است.

تاکنون هیچکس در جمهوری اسلامی ایران، سپاه را برای این شکست های اطلاعاتی و امنیتی، مورد سرزنش قرار نداده است و البته، به دلیل قدرتی که این نیرو در برخورد با مخالفان خود دارد، چنین موضوعی عجیب نیست.

XS
SM
MD
LG