لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

تأکید یک مقام وزارت خارجه آمریکا بر حق تجمع مسالمت‌آمیز مردم ایران: دولت ایران از مردم حمایت کند


جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

با ادامه اعتراضات در ایران به دلیل کمبود آب، برق، و پرداخت نشدن حقوق‌های به تعویق افتاده کارکنان در ایران، آمریکا از دولت این کشور می‌خواهد ضمن به رسمیت شناختن حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز، از مردم حمایت کند.

در کنفرانس خبری امروز وزارت خارجه آمریکا که از طریق تلفن انجام شد، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به پرسش گیتا آرین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، گفت که وزارت خارجه از کمبودها در ایران و اعتراضات ناشی از آن آگاه است و از دولت آن کشور می‌خواهد در حالی که مردم از حق جهانی خود در آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند، از آنها حمایت کند.

او در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که آیا این صحت دارد که در مذاکرات وین ایران از آمریکا می‌خواهد شورای امنیت سازمان ملل تعیین‌کننده خروج احتمالی دولت‌های بعدی آمریکا از توافق باشد، صرفا گفت که نمی‌تواند از طرف دولت‌های بعدی صحبت کند.

امروز استیون ریدمیکر، از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا، در مقاله‌ای در نشریه اینترنتی «ریل کلیر وورلد»، نوشت یکی از خواسته‌های ایران در مذاکرات وین این است که دولت بایدن تضمین کند اگر هر یک از دولت‌های آتی آمریکا خواستند از توافق خارج شوند، باید نظر مثبت شورای امنیت سازمان ملل متحد را جلب کنند. این مقام پیشین بر این باور است که در آن صورت، با توجه به این که روسیه و چین از اعضای دارای حق وتوی این شورا هستند، خواسته احتمالی آمریکا عملی نخواهد شد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این موضوع گفت که آمریکا می‌خواهد هر دو طرف به تبعیت دوباره از برجام درآیند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG