لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۷

ادامه اعتصابات کارگران و اصناف در ۱۲ استان ایران؛ دور جدید اعتصاب کارگران هفت تپه


تصویری از دور جدید اعتصاب کارگران هفت تپه
تصویری از دور جدید اعتصاب کارگران هفت تپه

با گذشت حدود چهار هفته از آغاز اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در ۱۲ استان، حمایت گروه‌های مختلف صنفی و کارگری از مطالبات مزدی و حقوقی کارگران اعتصابی در حال افزایش است.

همزمان با ادامه اعتصاب سراسری نیروهای پیمانی و شرکتی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در بیش از ۱۱۲ شرکت و واحد صنعتی در ایران، پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت در بیست و ششمین اطلاعیه خود نسبت به برآورده نشدن مطالبات قانونی خود به مسئولان هشدار دادند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «اگر حق خود را گرفتیم که فبها، اما اگر به هردلیلی، هرجایی، هرکسی یا هر ناکسی باعث شود کارکنان نفت از حقوق و مزایای خود محروم شوند (حتی به مقدار اندک) منتظر حضورمان در میدان باشید.»

حمایت و پشتیبانی گروه‌های مختلف صنفی و مردمی خصوصا صنعتگران از تداوم اعتصاب سراسری نفتی‌ها در ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران پروژه‌ای اعتصابی شهرستان ایذه از تداوم این اعتصاب‌ها حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر کارگران بخش‌های مختلف صنعت کشت و نیشکر هفت تپه نیز از روز سه شنبه ۲۲ تیرماه، با اعلام مطالباتی همچون «پرداخت حقوق معوق کارگران»،‌ «بازگشت به کار تمام همکاران اخراج شده»،‌ «تمدید قرارداد تمام همکاران از جمله کارگران بخش آفات که ۱۸ روز است در اعتصاب هستند»، و «خروج فوری اسدبیگی از شرکت» دور جدیدی از اعتصاب را آغاز کردند.

این اعتراضات در حالی از سوی این کارگران آغاز شده است که دو ماه پس از صدور حکم «خلع ید» امید اسدبیگی به عنوان کارفرما در این شرکت، این حکم هنوز اجرایی نشده است.

از روز بیست و نهم خرداد ماه هزاران کارگر پیمانکاری و پروژه‌ای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در اعتراض به دستمزد پایین و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کار کشیده‌اند و به گفته کارگران پتروشیمی ماهشهر، برای بیان مطالبات خود تهدید شده‌اند.

موج اعتراض به مطالبات مزدی و حقوقی محدود به نفتی‌ها نیست. از کارگران شهرداری اهواز گرفته تا نانوایان مشهد نسبت به وضعیت بدمعیشتی و اقتصادی و همچنین قطع برق و آب و روند واکسیناسیون و سایر مشکلات موجود معترضند.

XS
SM
MD
LG