لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

اعتصابات در ایران؛ درخواست واکسینه شدن به مطالبان کارگران کشور افزوده شد


تصویری از اعتراض کارگران در روز چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - منتشرشده در کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه
تصویری از اعتراض کارگران در روز چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - منتشرشده در کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

هم‌زمان با ادامه حمایت گروه‌های صنفی و مردمی از تداوم اعتصاب سراسری کارگران شرکتی و پیمانی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی که وارد چهارمین هفته خود شده، اعتراضات و اعتصابات در بخش‌های دیگر از جمله صنعت حمل و نقل و دامداری و کشاورزی در جریان است.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه گزارش داده که کارگران، روز چهارشنبه، خواسته واکسینه شدن کارگران کشور را نیز به مطالباتشان افزودند و اعلام کردند که تا تحقق خواسته‌هایشان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

همچنین بر اساس گزارش هرانا، دامداران زیان‌دیده دست‌کم در شهرکرد، نیشابور، و تربت حیدریه تجمع اعتراضی برگزار کردند. این اعتراض‌ها نسبت به گرانی علوفه و پایین بودن قیمت شیر و گوشت صورت گرفته است.

ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در خوزستان نیز کشاورزان در اعتراض به بستن آب زمین‌های زراعی شعار سر می‌دهند و با چوب و سنگ به سمت خودرو نیروی انتظامی می‌روند.

در این حال، سایت حقوق بشری هرانا، از تجمع رانندگان تانکر و کامیون‌داران حمل مواد سوختی در گمرک پرویز خان قصر شیرین نوشته است و اضافه کرده که «پایین بودن نرخ کرایه‌ها» از جمله دلایل اعتراض کامیون‌داران اعلام شده است.

  • اعتصاب سراسری صنایع نفت ادامه دارد

از حدود چهار هفته پیش هزاران نفر از کارگران پیمانی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین نیروگاه‌ها، به دنبال بی‌توجهی و برآورده نشدن خواسته‌های صنفی خود از جمله افزایش دستمزد، تعدیل نسبت بیست به ده روزهای کاری و غیرکاری، دست به اعتصاب گسترده زده و با ترک محل کار، به شهرهای خود بازگشته‌اند.

شورای سازماندهی اعتراضات در هفتمین بیانیه خود با اشاره به چهار خواست فوری - شامل افزایش دو برابری دستمزدها، تحقق بیست روز کار و ده روز مرخصی، بهبود شرایط بهداشتی و ایمنی در محیط کار، و همچنین کتبی و رسمی بودن توافق‌ها - نوشته است: «همان طور که توانسته‌ایم متحدانه ده‌ها هزار نفری اعتصاب کنیم، می‌توانیم خواسته‌هایمان را بگیریم. ما دست شما را خوانده ایم. همین دستمزدهای دو برابری که پیشنهاد داده‌اید را دستاورد اعتصاب خود دانسته و آن را مبنا قرار می‌دهیم و به کمتر از آنها رضایت نخواهیم داد.»

طی روزهای گذشته، حمایت‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران از اعتصاب نفتی‌ها انجام شده و در تازه‌ترین رویداد، سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از تدوام اعتصاب کارگران نوشته است: «جای تأسف دارد که شرایط کار و بهداشت و ایمنی محیط کار و خوابگاه‌هایتان تداعی‌‌کننده اردوگاه‌های کار اجباری است و با وجود گرمای طاقت‌فرسا و دشواری بسیار مشقت‌بار کار، از حداقل‌ترین امکانات رفاهی و ایمنی کار محرومید.»

تعدادی از کارگران پروژه‌های نفتی اعتصابی ساکن فولادشهر هم با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به صف حمایت از کارگران اعتصابی پیوستند.

XS
SM
MD
LG