لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

ششمین شب اعتراضات خوزستان


ششمین شب اعتراضات خوزستان
ششمین شب اعتراضات خوزستان

به روز رسانی - ششمین روز پیاپی اعتراضات خوزستان نسبت به بی‌آبی، با وجود راهپیمایی مسالمت‌آمیز مردم، به خشونت کشیده شد.

منابع محلي در ايذه درگفتگو با صدای آمريكا، خبر کشته شدن یک جوان را تاييد كرده اند. در همین حال کریم دحیمی یک فعال حقوق قومی از کشته شدن دست‌کم یک تن از معترضان در کوی علوی اهواز در روز سه‌شنبه خبر داد.

در شهر ایذه مقامات با اعتراضات مردمی به شدت برخورد کردند. بنا بر گزارش‌ها، در روز ششم اعتراضات خوزستان، صدای تیراندازی شدید در شهرهای مختلف به گوش می‌رسید و یک تانک باقی‌مانده از دوران جنگ در سوسنگرد به آتش کشیده شد.

به گفته کریم دحیمی طبق گزارش رسيده، یک جوان که پیشتر عنوان شده بود کشته شده است، در بيمارستان بستری است. کریم دحیمی، از فعالان عرب خوزستان، پیشتر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که محمد کروشات، در اعتراضات کوی علوی (شلنگ آباد) اهواز با تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی مجروح شده بود و روز سه‌شنبه در بیمارستان فوت کرده است. او حالا گفته است که وی در بیمارستان بستری شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران با محدودیت‌های اعمال شده کار خبر رسانی برای رسانه‌ها و پوشش اعتراضات را دشوار کرده‌‌اند.

به گزارش منابع محلی، اینترنت موبایل از غروب در اهواز، شادگان، سوسنگرد، و شوش دچار اختلال شده و برقراری ارتباط کامل ممکن نیست.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، نیروی انتظامی از کشته شدن یک مأمور و زخمی شدن مأموری دیگر خبر داد و آن را به ناآرامی‌های سه‌شنبه شب در «شهرک طالقانی» ماهشهر نسبت داد.

در این حال، ویدئوهای متعددی از سوی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به نظر می‌رسد نشان‌دهنده تیراندازی مأموران انتظامی و امنیتی باشد.

اعتراض مردم رامشیر در ششمین شب اعتراضات پیاپی در خوزستان:

شعار گروهی از معترضان ایذه: «رضا شاه شرمنده‌ایم»

درگیری شدید در کوت عبدالله اهواز:

وضعیت بیمارستانی در ایذه که مجروحان شب ششم اعتراضات را به آن جا انتقال داده‌اند:

شادی معترضان در سوسنگرد، پس از عقب راندن نیروهای امنیتی و انتظامی

  • حمایت مردم استان‌های تهران و البرز از اعتراضات خوزستان

بنا بر گزارش‌ها، معترضان در استان‌های تهران و البرز با سر دادن شعار علیه ارکان جمهوری اسلامی، از مردم خوزستان حمایت کردند.

شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» در نارمک تهران

شعار معترضان در مترو گلشهر کرج: «سپاهی حیا کن، مملکت رو رها کن»

به گفته کریم دحیمی، روز دوشنبه در سوسنگرد از طبقات مختلف جامعه در تجمع شرکت کردند و «حتی آخوند هم در تجمع بود» و گفته بودند مسالمت‌آمیز است، «اما امروز تعداد مجروحان خیلی زیاد است.»

او با بیان این که «از بازداشت‌شدگان تصاویر زیادی به دستم رسیده» گفت: «در رامشیر بعضی از روستاهای اطراف شهر را محاصره و خیلی‌ها را بازداشت کردند ... برای جلوگیری از گسترش تظاهرات هر که پرونده امنیتی و سابقه داشته را بازداشت کردند. در شاوور ۲۰ تن بازداشت شده‌اند.»

به گفته آقای دحیمی، نیروهای امنیتی سه‌شنبه شب در همه مناطق از گاز اشک‌آور استفاده کرده اند و در مسیر کوت عبدالله اهواز گاز وارد خانه‌ها شده و باعث مسمومیت کودکان شده است. در سوسنگرد، حمیدیه، حاشیه جنوبی اهواز، و مسیر کوت عبدالله که راهی به طرف آبادان است گاز اشک‌آور و اسلحه جنگی استفاده شده است.

به گفته او، اینترنت بعضی مناطق به طور کامل قطع شده است.

او با اشاره به اعتراضات گسترده در روز سه‌شنبه در دزفول، گفت: «تصاویری داریم که دقیقا شرح می‌دهد که این ماشین‌ها و سلاح‌ها به سمت اهواز و استان حرکت می‌کنند. با توجه به عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع، بیم آن داریم که کشتاری مثل نیزار ماهشهر و جراحی رخ دهد.»

آقای دحیمی همچنین اظهار داشت: «رامشیر نزدیک جراحی و شهرک چمران است و دیشب و امشب تجمع بود. شعارهای زیادی دادند. این مناطق چون دور از شهرهای بزرگ مثل اهواز و دزفول و بهبهان است، زود مورد هجمه نیروهای یگان ویژه قرار می‌گیرند و زود هم سرکوب می‌کنند.»

او همچنین درباره اعتراضات حمایتی از معترضان جنوب خوزستان، توضیح داد: «مناطق شمال اهواز در شهر شوشتر برای چند شب تجمع داشتیم و حتی یک نفر به نام کنانی مجروح شد و در وضعیت بسیار وخیم در بیمارستان بستری است. در ملاثانی و ویس هم به این اعتراضات پیوستند. بعد از چند روز امروز دارخوین توابع شادگان بود که به اعتراضات پیوست. دزفول ایذه و قبل از آن بهبهان جوان‌ها برای هم‌صدا شدن با معترضان جاده‌ها را قطع کردند و در ایذه تهدید شد که بیرون می‌آییم که امروز دیدیم از ساعات اولیه ظهر هم (تجمعات) بود.»

او با اشاره به اعتراضات در استان‌های تهران و البرز و لرستان، گفت که این نشانه «هم‌صدا شدن مردم» است. اعتراضات که در جنوب بلند شد، به جاهای دیگر ایران رسید و این هم‌صدایی را بسیار مثبت می‌بینم که در مسیر هم‌صدا شدن برای مقابله با سیاست‌های این نظام که علیه مردم اجرا می‌کند است. مردم فهمیده‌اند نظام سیاست‌هایی پیش گرفته که نه عرب و کرد می شناسد و نه فارس. سیاست‌هایی است که برای حفظ نظام است بر علیه مصلحت و پیشرفت مردم.

  • یک مرجع شیعه: هر چه سریع‌تر به داد مردم خوزستان برسید

یکی از مراجع شیعه به «تمام مسئولان» توصیه کرد که «هر چه سریع‌تر به داد مردم استان خوزستان برسند» و «همه‌جانبه آلام» آنها را «تسکین دهند.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله علوی گرگانی، گفته است: «مشکلات کم‌آبی و ریزگردها و برخی مشکلات دیگر همگی دست به دست هم داده است تا این عزیزان (مردم خوزستان) در گرفتاری شدید دست و پنجه نرم کنند.»

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، اعتراضات چندروزه خوزستان را «هماهنگی رسانه‌های بیگانه با معدود اغتشاش‌گران» دانسته و نوشته که «با میدان‌داری عده‌ای که همواره با اقدامات خود نمک بر زخم مردم خوزستان می‌پاشند، شرایط اعتراضات و دغدغه‌های مردم به شکل دیگری مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.»

  • سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو: آمریکا به جای مذاکره با رژیم از معترضان حمایت کند

سناتور جمهوری‌خواه، مارکو روبیو، سه‌شنبه ۲۹ تیر، در توییتی نوشت: «ملت ایران خواهان رهایی از رژیم حاکم تهران هستند. سناتور روبیو استفاده وحشیانه از زور برای متفرق کردن معترضین صلح‌طلب توسط رژیم را محکوم می‌کند. آمریکا به جای مذاکره با این رژیم شیطانی باید از معترضین حمایت کند.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG