لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

کرونا در ایران – وعده‌های قبلی محقق نشد؛ وعده جدید وزیر بهداشت: از فردا روزی ۴۰۰ هزار دز واکسن تزریق می‌کنیم


سعید نمکی در کنار حسن روحانی - وعده‌های این دو درباره واکسیناسیون تاکنون عملی نشده است
سعید نمکی در کنار حسن روحانی - وعده‌های این دو درباره واکسیناسیون تاکنون عملی نشده است

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از ۱۷ تیر تا ۱۸ تیر، ۱۶ هزار و ۵۹۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور تأیید شد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۱۴۶ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.

در ایران، به دلیل عدم شفافیت در ارائه اطلاعات، حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت است.

نقشه جدید رنگ‌بندی کشور در اپلیکشین ماسک که از شنبه ۱۹ تیر اجرایی می‌شود نشان می‌دهد تعداد شهرهایی که در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار دارند از ۱۲۰ به ۱۴۳ شهر رسیده است.

وعده‌هایی که از حرف فراتر نرفت

وزیر بهداشت ایران می‌گوید از فردا واکسیناسیون «با قدرت» شروع می‌شود. سعید نمکی، این بار تزریق ۴۰۰ هزار دز واکسن در روز را وعده داده است.

اما آمار رسمی نشان می‌دهد وعده‌های مقامات کشور در حد حرف باقی می‌مانند.

در روز ۱۹ اردیبهشت ،حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که طبق برنامه وزارت بهداشت، تا پایان تیرماه ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر در کشور، واکسینه خواهند شد.

حدود یک ماه بعد در ۲۵ خرداد، وزیر بهداشت هم تأکید کرد که تا پایان تیر، ۱۵ میلیون نفر شامل افراد بالای ۶۰ سال، بیماران خاص و گروه‌های شغلی پرخطر واکسینه خواهند شد.

حالا به پایان تیر نزدیک می‌شویم و تزریق واکسن فعلا در گروه ۷۰ سال به بالا متوقف شده است.

طبق آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۴ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۶۰۷ نفر دز اول و ۲ میلیون و ۹۰ هزار و ۵۱۰ نفر دز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران به ۶ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۱۱۷ دز رسیده است.

اختلاف میان آمار واکسیناسیون امروز و روز گذشته نشان می‌دهد کمتر از ۵۱ هزار دز تزریق در یک شبانه روز انجام شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت همچنین پیش‌بینی کرده بود که تا اردیبهشت، ایران به یکی از «قطب‌های مهم تولید واکسن» در منطقه و «صادرکننده‌های‌ این واکسن به جهان» تبدیل شود.

این در حالی است که ایران هنوز در واردات واکسن نیز کند و با تاخیر عمل می‌کند.

معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با «ایسنا»، مجموع واکسن‌های وارداتی تا روز ۱۷ تیر را ۸ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۸۰۰ دوز اعلام کرده است.

برآوردهای «ایسنا» نشان می‌دهد برای تزریق دو دز واکسن، به ۱۲۰ میلیون دز نیاز خواهد بود و در صورتی که مقامات بهداشتی کشور بخواهند به وعده پایان واکسیناسیون طی یک سال عمل کنند باید روزانه ۲۱۰ هزار نفر در روز واکسینه شوند.

XS
SM
MD
LG