لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

هشدار در مورد «موج تازه شیوع کرونا در ایران»؛ وزارت بهداشت برای «ارسال واکسن به کشورهای فقیر» اعلام آمادگی کرد


یک زن ایرانی در حال دریافت واکسن چینی در مرکز خرید «ایران مال» در تهران
یک زن ایرانی در حال دریافت واکسن چینی در مرکز خرید «ایران مال» در تهران

در حالی که میلیون ها نفر در ایران در انتظار دریافت واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند و زنگ «خطر بروز پیک پنجم کرونا در ایران از اواخر تیر» به صدا درآمده است، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، روز یکشنبه ۶ تیر در مراسم رونمایی از «ساخت واکسن نوترکیب نورا» توسط این نیروی نظامی ادعا کرد: «الان زمانی رسیده است که ما به آمریکایی ها واکسن بدهیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، واکسن نورا در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، وابسته به سپاه پاسداران، ساخته شده و فرآیند کارآزمایی بالینی آن آغاز شده است.

سپاه پاسداران سال گذشته و در نخستین ماه های شیوع کرونا هم ادعا کرده بود دستگاهی برای «ردیابی ویروس کرونا» ساخته است، ولی این دستگاه که «مستعان ۱۱۰» نامگذاری شده بود هرگز به مرحله تولید نرسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز یکشنبه عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در مورد موج پنجم شیوع کرونا در ایران هشدار داد و گفت: «روند بیماری در کشور با شیبی آرام در حال افزایش است.»

این گزارش می افزاید تاکنون تنها حدود ۶ میلیون دز واکسن در کل کشور تزریق شده است؛ حال آنکه جمعیت ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است.

در عین حال، بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۴ بیمار کرونا در سراسر ایران جان باخته اند.

در حال حاضر، وزارت بهداشت ایران برای استفاده از «پنج واکسن ایرانی مربوط به مجموعه شفا دارو (برکت)، انستیتو رازی، شرکت میلاد نور (وزارت دفاع)، انستیتو پاستور-کوبا و شرکت سیناژن» در فازهای مختلف آزمایش‌های بالینی مجوز صادر کرده که تعدادی از آنها تولید شده و مجوز نهایی برای مصرف عمومی در ایران را نیز گرفته است.

کمبود واکسن های خارجی در کنار تردیدها در مورد کارایی و ایمن بودن واکسن های ایرانی باعث شده میلیون ها نفر در ایران همچنان در بیم و هراس ابتلا به بیماری کرونا باقی بمانند. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر در یک سخنانی ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده بود.

در این میان، سعید نمکی، وزیر بهداشت؛ کماکان از عملکرد خود در زمینه مقابله با کرونا دفاع می کند و روز یکشنبه در مراسم «رونمایی از واکسن نورا» گفت: « می توانیم در ماه های آینده واکسن به کشورهای فقیر هدیه کنیم.»

اما به گزارش خبرگزاری مهر، فداحسین مالکی، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه نمکی را «مقصر اصلی افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در استان سیستان و بلوچستان» دانست و از قوه قضاییه خواست «پرونده نمکی» را بررسی کند.

در حال حاضر ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها از برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا عقب تر است. خبرگزاری ایسنا می گوید برخی کشورهای همسایه ایران که توانسته‌اند بخش زیادی از جمعیت خود را واکسینه کنند، آماده واکسن کردن گردشگران خارجی هم شده‌اند و به همین دلیل تورهای مسافرتی از ایران به برخی کشورهای همجوار رونق زیادی پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG