لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

جهانپور منتقدان واکسن ایرانی را «پفیوزان تاریخ» نامید؛ انتقاد معاون نمکی از صدور «زودهنگام» مجوز واکسن های ایرانی


آرشیو
آرشیو

گمرک ایران از ورود یک میلیون دز واکسن کرونا به کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این محموله که روز پنجشنبه ۳ تیر توسط جمعیت هلال احمر وارد شده، ترخیص و تحویل وزارت بهداشت شده است.

به این ترتیب، و به گزارش ایسنا ایران تاکنون تنها حدود ۸ میلیون دور واکسن وارد کرده است؛ حال آنکه جمعیت ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است.

معلوم نیست این واکسن ها از کدام کشور وارد ایران شده است، ولی پیشتر ایران از چین و روسیه واکسن خریداری کرده است.

در حالی که عملکرد وزارت بهداشت در تهیه و توزیع واکسن کرونا با انتقادهای فراوانی روبرو شده است، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو و مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، در توییتی از منتقدان به عنوان «پفیوزان تاریخ» نام برد.

اشاره جهانپور در این توییت عمدتا به کسانی است که از گران تمام شدن قیمت واکسن ایرانی در برابر واکسن های خارجی انتقاد کرده اند.

در تحولی دیگر، و در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴بیمار کرونا در سراسر ایران جان خود را از دست داده اند، همشهری آنلاین می گوید دکتر فرید نجفی، معاون پژوهش وزارت بهداشت، در نامه ای مفصل به رئیس خود سعید نمکی، وزیر بهداشت، درباره « صدور زودهنگام مجوز مصرف برای واکسن های ایرانی» به وی تذکر داده است.

در حال حاضر، وزارت بهداشت ایران برای استفاده از «پنج واکسن ایرانی مربوط به مجموعه شفا دارو (برکت)، انستیتو رازی، شرکت میلاد نور (وزارت دفاع)، انستیتو پاستور-کوبا و شرکت سیناژن» در فازهای مختلف مجوز صادر کرده است.

همزمان، علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، اعلام کرد رهبر جمهوری اسلامی «در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زند.»

آقای مرندی نگفته است آیت الله خامنه ای از کدام واکسن ایرانی استفاده خواهد کرد. غیبت رهبر جمهوری اسلامی در جمع های عمومی در اوج شیوع کرونا در ایران مشهود بود، اما او مدتی بعد در سخنرانی های عمومی خود بدون استفاده از ماسک دیده شد. همین موضوع باعث این گمانه زنی در میان برخی از کاربران شبکه های اجتماعی شد که آیت الله خامنه ای از واکسن های خارجی استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG