لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۹

گفت‌و‌گوهای اقتصادی قالیباف در سوریه؛ رئیس مجلس ایران می‌گوید «هیچ پاسخی برای مردم» خوزستان ندارد


محمد باقر قالیباف - آرشیو
محمد باقر قالیباف - آرشیو

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، روز سه شنبه ۵ مرداد به سوریه رفت و با همتای سوری خود در دمشق دیدار کرد.

به گزارش سایت تسنیم نزدیک به سپاه، قالیباف در این دیدار ابراز امیدواری کرده که «توافق نامه جامع همکاری های بین ایران و سوریه» تصویب شود.

به گفته قالیباف، «توافق نامه جامع می‌تواند زمینه ساز فعالیت هر چه بهتر بخش‌های خصوصی و دولتی در دوران پساجنگ و بازسازی سوریه و استفاده از منافع اقتصادی و تجاری بین دو کشور شود.»

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «امروز آغاز دوره ساخت و ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است.»

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران هم پیشتر گفته بود در صورت برطرف شدن «مشکلات انتقال پول»، ایران می‌تواند در زمینه ساخت مسکن در سوریه «بی‌رقیب» باشد.

محمود محمودزاده، اوایل تیر گفت با توجه به خرابی‌های گسترده ناشی از جنگ در سوریه، «ظرفیت احداث دستکم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی» در سوریه وجود دارد و برای ساخت مسکن در سوریه «بین کشورهای منطقه بی‌رقیب هستیم.»

ایران آذرماه ۱۳۹۸ در تفاهمنامه‌ای که به امضای وزیران راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید، متعهد شد که در سوریه ۳۰ هزار واحد مسکونی بسازد. با این حال، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران این عدد را «نوعی سمبل» دانسته و گفته است که ایران می تواند تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه احداث کند.

قالیباف ساعاتی پیش از انکه به سوریه برود در در نشست مجمع نمایندگان استان خوزستان شرکت کرد و گفت با توجه به «کم کاری‌ها و سوء مدیریت‌ها» در خوزستان او «به عنوان یک انقلابی هیچ پاسخی برای مردم استان» ندارد.

رئیس مجلس از «بروکراسی اداری برای تامین اعتبار» به منظور «حل بخشی از مشکلات تنش آبی در خوزستان» انتقاد کرد و گفت: «از شهریور سال گذشته می دانستیم که ۷۴۰ روستای خوزستان دچار تنش و بحران آب هستند اما با برنامه ریزی و تصمیمات درست می توانستیم تا تابستان امسال با کمترین هزینه، بسیاری از این مشکلات را برطرف کنیم، ولی امروز با هزینه ای دوچندان باید این بحران را حل کنیم.»

اعتراضات گسترده در ایران که در پی بی‌آبی در چندین شهر خوزستان آغاز شد و پس از چند روز به استان‌های لرستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، و اردبیل کشیده شد، با گسترده‌تر شدن در مناطق دیگری از کشور شامگاه دوشنبه ۴ مرداد برای دوازدهمین شب پیاپی در استان‌های تهران، البرز، و کرمانشاه ادامه یافت.

در اعتراضات روزهای گذشته چندین تن از جمله در خوزستان و لرستان کشته و بسیاری نیز در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG