لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

انجمن قلم آمریکا خواستار آزادی وفا احمدپور، رپ‌خوان معترض ایرانی، شد


 وفادار، خواننده رپ اعتراضی که بازداشت شده است
وفادار، خواننده رپ اعتراضی که بازداشت شده است

انجمن قلم آمریکا، چهارشنبه ۱۸ بهمن، با انتشار بیانیه‌ای بازداشت وفا احمدپور، مشهور به «وفادار»، رپ‌خوان معترض ایرانی توسط جمهوری اسلامی، را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

در این بیانیه که توسط گروه «هنرمندان در معرض خطر» (اِی‌آر‌سی) تنظیم شده، آمده است که «بازداشت وفا احمدپور، نمونه وحشتناک دیگری از آزار و اذیت ناعادلانه رپ‌خوان‌ها و هنرمندانی مانند توماج صالحی و سامان یاسین است که جرأت می‌کنند علیه سیاست‌های حکومت صحبت کنند.»

ژولی تربو، مدیر این گروه، می‌گوید: «سرکوب بی‌امان صداهای مستقل توسط حکومت ایران، نقض آشکار حقوق اولیه بشر و حمله به آزادی هنری است.»

او می‌افزاید که «دولت ایران از قدرت هنرمندان می‌ترسد، زیرا از قابلیت هنر برای الهام بخشیدن به شهروندان برای رویای آینده‌ای بهتر و عادلانه‌تر برای همه آگاهی دارد.»

وفا احمدپور روز یکشنبه ۱۵ بهمن، پس از آنکه مأموران حکومتی به زور وارد خانه او شدند و خانواده‌اش را تهدید کردند، مجبور به معرفی خود به مقامات شد.

هموز مشخص نیست که این رپ‌خوان معترض در کجا زندانی است و چه وضعیتی دارد.

او پیش از بازداشت در ویدئویی تأکید کرده بود که «چیزی جز عدالت» و اعتراض به «تبعیض و نابرابری» نگفته و به عنوان «جزئی از مردم» وقتی دیده است که «حق ناحق شد» نتوانست سکوت کند.

گروه هنرمندان در معرض خطر، همچنین درباره سلامت و امنیت خانواده احمدپور نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که‌ نباید با استفاده ابزاری از آنها مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

وفا احمدپور بیشتر به خاطر ترانه‌هایی که به محمدمهدی کریمی و محمد حسینی که سال گذشته به دلیل شرکت در تظاهرات «زن، زندگی، آزادی» در ایران، به «اتهام محاربه» در زندان اعدام ‌شدند، شناخته می‌شود.

بسیاری از هنرمندان و نویسندگان ایرانی به دلیل مشارکت یا حمایت از اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی پس از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در سال گذشته، تحت تعقیب قرار گرفتند.

سامان صیدی (یاسین)، مهدی یراحی، و توماج صالحی، خوانندگان ایرانی، از جمله این هنرمندان هستند که برخورد جمهوری اسلامی با آنها اعتراضات گسترده جهانی را به دنبال داشت.

براساس آمار انجمن قلم آمریکا، ایران در سال ۱۴۰۱ دومین زندان نویسندگان در جهان محسوب می‌شود.

گروه هنرمندان در معرض خطر «ای‌آر‌سی»، پروژه‌ای از انجمن قلم آمریکا است که برای کمک به هنرمندان در معرض خطر، و تقویت شبکه‌ها و سازمان‌هایی ایجاد شده است که از آنها حمایت می‌کنند.

در تنظیم این مطلب از بیانیه‌ انجمن قلم آمریکا و مطالب پیشین صدای آمریکا استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG