لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

اعتراض به دولت عراق در پی انتشار اخبار غارت و بی‌نظمی در تکریت


اعتراض به غارت و بی نظمی پس از آزادسازی تکریت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

نمایندگان سنی مجلس عراق و برخی از منتقدان دولت، در پی انتشار اخباری مبنی بر غارت، بی نظمی و جرم و جنایت در تکریت پس از آزادسازی این شهر از دست داعش، نسبت به این رویدادها اعتراض کردند.

در پی آزادسازی شهر تکریت، گزارش شد که برخی از نیروهای آزادکننده شهر، دست به دزدی اموال مردم زده و ساختمان‌های شهر را به آنش کشیدند. همچنین گفته می‌شود گروهی از شبه نظامیان شیعه در نزدیکی ساختمان‌های دولتی ویران شده شهر سر ۲ تن از نیروهای اسیر شده داعش را بریدند و شماری از اجساد را روی زمین کشیدند. وزارت کشور عراق اعلام کرد که این موضوع بررسی خواهد شد.

از سوی دیگر، ویدیوهایی که در اختیار خبرگزاری آسوشیتد پرس قرار گرفته نشان می دهد که گروهی از شبه نظامیان، در حضرا یکی از شهرهای باستانی استان نینوا درعراق اشیای عتیقه را از موزه‌ها به سرقت می‌برند و برخی ازآثار باستانی را عمدا با کلنگ، تیشه و انفجار مهمات تخریب می‌کنند. حضرا از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی بشر شناخته و ثبت شده است.

در همین حال دولت عراق اعلام کرده است که دستور برخورد با همه خاطیان را صادر کرده است، اما گروه‌های مخالف و برخی نمایندگان سنی مذهب مجلس عراق دولت را متهم کرده‌اند که عمدا دست چپاولگران را برای تلافی و قتل و غارت باز گذاشته است.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که به رغم پایان عملیات تکریت، شهر دچار بی‌نظمی و بی‌قانون است و شبه‌نظامیان شیعه به هر اقدامی که بخواهند دست می‌زنند. اما گروه‌های شیعه این اتهامات را رد کرده و کریم النوری، مشاور رسانه‌ای سپاه بدر به گزارشگر تلویزیون دولتی العراقیه گفت، آنها با همکاری ۵ هزار داوطلب و پلیس عراق تلاش می‌کنند تا آرامش را به شهر بازگردانند.

XS
SM
MD
LG