لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

هزاران کارگر در قطر در آستانه جام‌جهانی فوتبال مجبور به تخلیه خانه خود شدند


آرشیو
آرشیو

ساختمان‌هایی که محل سکونت کارگران آسیایی و آفریقایی در قطر هستند، پیش از بازی‌های جام جهانی فوتبال تخلیه شدند آن هم در شرایطی که به برخی از ساکنان تنها دو ساعت وقت برای تخلیه داده شده بود.

فدراسیون جام جهانی فوتبال این رفتار قطر با کارگران را در کانون توجه خود قرار داده است.

کارگرانی که از خانه‌های خود بیرون رانده شده‌اند، به رویترز گفتند که قطر بلوک‌های آپارتمانی که هزاران کارگر خارجی در مرکز دوحه پایتخت قطر در آن زندگی می‌کنند را تخلیه کرده است تا طرفداران فوتبال در طول مسابقات جام جهانی در آن اقامت کنند.

به گزارش رویترز، آنها گفتند که بیش از ۱۲ ساختمان توسط مقامات تخلیه و تعطیل شده است، و کارگران را که عمدتاً آسیایی و آفریقایی هستند مجبور کرده اند که به دنبال سرپناهی برای اقامت باشند - از جمله خوابیدن بر روی آسفالت و پیاده‌روی بیرون از خانه قبلی خود.

در یکی از ساختمان‌هایی که به گفته ساکنانش حدود ۱۲۰۰ نفر در آن زندگی می‌کردند، مقامات حدود ساعت ۸ شب گفتند که تنها دو ساعت فرصت تخلیه دارند.

آنها گفتند که مقامات شهرداری حوالی ساعت ۱۰:۳۰ شب برگشتند، همه را به زور بیرون و درهای ساختمان را قفل کردند. برخی از مردان نتوانسته بودند که به موقع برای جمع‌ آوری وسایل خود به خانه‌شان برگردند.

هرچند، یک مقام دولتی قطر گفت که تخلیه آپارتمان‌ها ربطی به جام جهانی ندارد و «در راستای برنامه‌های جامع و بلندمدت جاری برای سازماندهی مجدد مناطق دوحه» طراحی شده است.

این مقام گفت: «همه از آن زمان به بعد در اماکن امن و مناسب اسکان داده شده‌اند،» و افزود که در خواست تخلیه «با اطلاع رسانی به موقع انجام شده است.»

فدراسیون جام جهانی فوتبال «فیفا» به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد و سازمان‌دهندگان جام جهانی قطر نیز درخواست‌ها را متوجه دولت کردند.

XS
SM
MD
LG