لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

هزاران نفر در استانبول در مخالفت با حکم زندان سیاستمدار منتقد برجسته اردوغان تظاهرات کردند


جانان کافتانچی‌اوغلو، سرپرست شاخه استانبول حزب جمهوری خلق و یکی از سرشناس‌ترین مخالفان رجب طیب اردوغان
جانان کافتانچی‌اوغلو، سرپرست شاخه استانبول حزب جمهوری خلق و یکی از سرشناس‌ترین مخالفان رجب طیب اردوغان

هزاران شهروند ترکیه‌ای روز شنبه در استانبول در اعتراض به محکومیت جانان کافتانچی‌اوغلو، سیاستمدار برجسته مخالف اردوغان، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تظاهرکنندگان با اجتماع در محله مرکزی «مال‌تپه» و با در دست داشتن پرچم‌های حزب جمهوری خلق و کشور ترکیه نسبت به صدور حکم سنگین علیه یک منتقد سرشناس اردوغان اعتراض خود را نشان دادند.

خانم کافتانچی‌اوغلو که به پنج سال زندان محکوم شده، سرپرست شاخه استانبول حزب جمهوری خلق و یکی از سرشناس‌ترین مخالفان رجب طیب اردوغان است. یکی از اتهامات وی «توهین» به رئیس جمهوری ترکیه است.

او در سال ٢٠١٩، نقش مهمی در انتخابات شهرداری استانبول ایفا کرد و طی آن حزب جمهوری خلق موفق شد شهرداری این شهر را پس از ۲۵ سال از چنگ اردوغان و حزب عدالت و توسعه دربیاورد.

دادگاه عالی ترکیه در حکمی که اوایل ماه جاری میلادی علنی شد، سه محکومیت خانم کافتانجی‌اوغلو را تایید کرد اما مدت زندان وی را به چهار سال و ١١ ماه و ٢٠ روز کاهش داد.

بر اساس قوانین ترکیه، مجازات‌های کمتر از پنج سال به حالت تعلیق درمی‌آیند و رویتزر به نقل از دو کارشناس حقوق گزارش داده که این سیاستمدار برجسته و مخالف اردوغان به زندان نخواهد رفت.

پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ و سرکوب متعاقب قوه قضائیه و دیگر نهادهای دولتی توسط اردوغان، بحث‌های فراوانی پیرامون استقلال دستگاه قضا در این کشور انجام شده است.

XS
SM
MD
LG