لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

حمایت وزیران دفاع اتحادیه اروپا از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو؛ ترکیه همچنان مخالف است


آرشیو
آرشیو

وزیران دفاع اتحادیه اروپا در نشست روز سه‌شنبه خود در بروکسل از درخواست پیوستن فنلاند و سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، حمایت کردند.

در نشست روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل علاوه بر حمایت از پیوستن سوئد و فنلاند به جمع کشورهای عضو ناتو، ابراز امیدورای کردند که نگرانی و مخالفت ترکیه در این راستا برطرف شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بدو ورود به همایش وزیران به خبرنگاران گفت به طور کامل از پیوستن این دو کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی حمایت می‌کند.

سوئد روز سه‌شنبه فرم درخواست پیوستن به اعضای ناتو را رسما امضا کرد. قانونگذاران فنلاند نیز قرار است امروز تصمیم رئیس جمهوری آن کشور برای پیوستن به جمع ناتو را رسما تایید کنند.

با وجود حمایت کشورهای غربی، ترکیه می‌گوید با پیوستن این دو کشور به اتحاد نظامی ناتو مخالفت خواهد کرد، چرا که آنها از استرداد شبه‌نظامیان کرد تحت پیگرد به ترکیه سر باز می‌زنند.

وزیر دفاع آلمان نیز ضمن دفاع از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، بر ضرورت رفع نگرانی ترکیه نیز تاکید کرد.

کریستین لامبرشت گفت که تصمیم‌گیری درباره پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو باید یکپارچه باشد و از همین رو «بسیار مهم است که به طور فشرده با ترکیه گفت‌وگو کنیم و موضوع‌ها و نگرانی‌هایی را که مطرح کرده است جدی بگیریم.»

با این حال، وزیران دفاع اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده‌اند ترکیه در نهایت به حمایت از پیوستن سوئد و فنلاند به جمع اعضای ناتو رضایت بدهد.

پیش‌تر، روسیه علیه اقدام سوئد و فنلاند از کشورهای بی‌طرف بعد از جنگ جهانی دوم برای پیوستن به اتحاد نظامی ناتو هشدار داده بود.

پیوستن به ناتو به توافق هر ۳۰ کشور عضو نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG