لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

تجمع هزاران معترض حامی فلسطینیان در واشنگتن؛ انتقاد به سیاستهای کاخ سفید در قبال عملیات نظامی اسرائیل


با ورود جنگ اسرائیل و حماس در غزه به هشتمین ماه خود ،هزاران نفر از معترضان حامی فلسطینیان روز شنبه در مقابل کاخ سفید تجمع و به واکنش جو بایدن به حملات نظامی اسرائیل به غزه اعتراض کردند.

معترضان شعارهایی سر دادند که پاسخ رئیس‌جمهوری آمریکا را محکوم می‌کرد، از جمله: «بایدن، بایدن، تو خیانتکاری. وسایلت را جمع کن و برو»

گاردین نوشت: «تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پلیس از اسپری فلفل علیه معترضان استفاده کرده و تعدادی از آنان را دستگیر کرده است.»

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که معترضان تمام روز کاخ سفید را محاصره خواهند کرد. این اعتراضات پس از انتقادهایی به رئیس‌جمهور به دلیل نحوه مدیریت حملات مداوم اسرائیل به غزه در پاسخ به حمله ۷ اکتبر ۲۰۲۳ حماس انجام شد.

سلین قسینی از جنبش جوانان فلسطینی در این تظاهرات گفت: «چند خانه دیگر باید تخریب شود، چند کودک دیگر باید کشته شوند، تا این دولت (آمریکا) اقدامی قاطع برای متوقف کردن جنایات جنگی اسرائیل انجام دهد.»

اسرائیل بامداد شنبه عملیات سنگینی را برای نجات گروگان‌ها در اردوگاه پناهندگان النصیرات آغاز کرد که بالغ بر صدها کشته و زخمی برجای گذاشت.

در حالی که حماس اعلام کرده بود که بیش از ۲۰۰ نفر در عملیات نجات گروگان‌ها توسط اسرائیل کشته شدند، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «تلفات فلسطینی‌ها کمتر از ۱۰۰ نفر بوده که نمی‌دانیم چند نفر از این تعداد تروریست بودند.»

در بیانیه پلیس اعلام شد که یک فرمانده نیروهای ویژه اسرائیل نیز در جریان این عملیات کشته شد.

در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه‌نظامیان فلسطینی به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ تن عمدتا غیرنظامی از جمله زنان، کودکان، و سالمندان به قتل رسیدند و ۲۵۳ تن دیگر به عنوان گروگان به نوار غزه برده شدند. در حال حاضر، حدود ۱۲۰ تن از گروگان‌ها همچنان در دست شبه نظامیان فلسطینی اسیر هستند.

XS
SM
MD
LG