لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

کمیته سوم سازمان ملل با ۸۰ رای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد


اعتراضات سراسری در ایران.
اعتراضات سراسری در ایران.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ای ویژه به قطعنامه‌ای که نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران را محکوم می‌کند رای داد.

این قطعنامه با عنوان «وضعیت حقوق بشر در ایران» با ۸۰ رای موافق در برابر ۲۸ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع در «کمیته مسائل اجتماعی، انسانی و فرهنگی» به تصویب رسید.

طبق مفاد قطعنامه، در مورد آمار بالای صدور احکام اعدام در ایران و استفاده از زور حد علیه معترضان ابراز نگرانی شده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، روز پنجشنبه طرح این قطعنامه توسط کانادا با حمایت برخی کشورهای غربی را «فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود دانست» و آن را «غیر سازنده‌» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش کشورهای غربی به استمرار پروژه ایران هراسی و بدنام سازی ایران گفت: این کشورها که سابقه طولانی در نقض سیستماتیک حقوق بشر داشته و مردم سراسر جهان تجربیات تلخ و گزنده‌ای از دخالت های آنان در خاطر دارند، در جایگاهی قرار ندارند که به دولت و مردم ایران توصیه‌های حقوق بشری داشته باشند.

تصویب پیش‌نویس در شرایطی است که کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی همراه با زهره اللهیان، رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای شرکت در نشست های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شده بودند.

پیشتر آلمان و ایسلند، خواستار برگزاری «نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» برای بررسی اعتراضات جاری در ایران شدند و اعلام شده است که این نشست احتمالا بیست و یکم نوامبر برگزار خواهد شد.

این دو کشور با امضای درخواستی، خواستار برگزاری این نشست شده‌اند تا «وضعیت رو به وخامت حقوق بشر» در جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه در مورد زنان و کودکان، بررسی شود.

رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز شنبه اعلام کرد آمریکا از ابتکار آلمان و ایسلند مبنی بر متمرکز ساختن توجه جهانیان بر سرکوب خشونت‌بار معترضان مسالمت‌جو توسط جمهوری اسلامی حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG