لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

ادامه احضار سفرا توسط جمهوری اسلامی ایران در پی حمایت آنها از اعتراضات سراسری


جمهوری اسلامی ایران، سفیر استرالیا را نیز احضار کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است نخست وزیر استرالیا، «بر اساس اطلاعات نادرست» رویکرد «نادرستی» را پیش گرفته است. ناصر کنعانی، به «سکوت» دولت استرالیا در قبال حمله به شاهچراغ نیز اشاره کرده است و آن را «نشانه‌ای از استاندارد دوگانه در قبال حقوق بشر» خوانده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، سفیر آلمان را هم به دلیل آنچه آن را «اظهارات مداخله‌جویانه» صدراعظم این کشور خوانده است، احضار کرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به «رویکردهای مخرب» آلمان در قبال تحولات جاری در ایران به سفیر ابلاغ شده است.

اوایل ماه جاری، اولاف شولتس صدراعظم آلمان در توییتی ضمن محکوم کردن سرکوب شدید معترضان توسط جمهوری اسلامی و اعلام حمایت از مردم معترض در ایران، از بررسی مراحل بعدی تحریم‌های اتحادیه اروپا خبر داد.

او همچنین استفاده نامتناسب از زور توسط نیروهای امنیتی ایران را محکوم کرد.

هفته گذشته نیز سفیر نروژ احضار شد. رسانه‌های داخل ایران، دلیل این احضار را «مواضع مداخله‌جویانه» رئیس پارلمان نروژ در رابطه با اعتراضات اخیر عنوان کردند.

مسعود قره‌خانی رئیس پارلمان نروژ به کشته شدن مهسا‌ امینی و همچنین اعتراضات سراسری واکنش نشان داده است. او در ویدئویی گفته بود: «انقلاب ایران قرار بود به مردم آزادی و دموکراسی بیاورد اما نتیجه آن مرگ مهسا و جوانان دیگری مانند او شد.»

احضار سفیر شامل کشور همسایه ایران، آذربایجان نیز شد. وزارت خارجه ایران به دلیل آنچه آن را «تبلیغات ضد ایرانی و سیاه‌نمایی رسانه‌ها و مقامات رسمی آذربایجان علیه جمهوری اسلامی ایران» عنوان کرد سفیر آذربایجان را فراخواند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه آذربایجان نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران را به خاطر اظهارات مقامات ارشدش احضار کرد.

XS
SM
MD
LG