لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

تامین آب سیستان و بلوچستان به سپاه واگذار شد 


بحران آب در ایران
بحران آب در ایران

تداوم بحران آب در استان سیستان و بلوچستان باعث شده است تا تامین آب استان از طریق انتقال آب از دریا به سپاه پاسداران واگذار شود.

خبرگزاری «تسنیم» مشکلات این استان را خشکسالی شدید و بدعهدی افغانستان در پرداخت حق‌آبه هیرمند اعلام کرده است.

بر همین اساس طی سال‌های اخیر استفاده از آب‌های سطحی در سیستان که از خارج کشور تأمین می‌شود به حداقل رسیده است.

استاندار سیستان و بلوچستان در رابطه با تامین آب، به طرح انتقال آب دریای عمان اشاره کرده و گفته است که مسئولیت این پروژه عظیم برعهده قرارگاه خاتم الانبیا قرار داده شده و کارها‌ به‌صورت «روزشمار و به‌سرعت» در حال پیگیری است.

محمد کرمی تاکید کرده است که طی ماه‌های آینده آب شهر زاهدان از منطقه سیستان جدا خواهد شد.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» ۳۰ خرداد ماه در گزارشی به شروع فصل تابستان و مشکلاتی همچون کم آبی، افت فشار و قطعی طولانی مدت آب‌ در سیستان و بلوچستان پرداخته بود.

به نوشته این خبرگزاری، سیستان و بلوچستان بیش‌ از ۲۲ سال است که درگیر تبعات تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های مزمن و کمبود شدید منابع آبی بوده و در بین استان‌های کشور کمترین میزان بارش‌ را به خود اختصاص داده که این کمبود، مشکلات فراوانی را برای مردم به دنبال داشته است.

سیستان و بلوچستان ماه‌ها است با جمعه‌های اعتراضی در خبرها دیده می‌شود و مشکلات فراوان این استان نگرانی‌ها در مورد وضعیت مردم را تشدید کرده است. به باور تحلیل‌گران سیاسی ورود نهادهای امنیتی به تامین نیازهای کلیدی می‌تواند در آینده به یک تهدید بزرگ برای مردم استان تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG