لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

افزایش نگرانی‌ها از ذخایر آبی ایران؛ بحران آبی در پیش است 


سد طرق
سد طرق

تنها یک روز پس از انتشار «آمار نگران کننده» ذخایر آبی در تهران حالا آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در اکثر شهرهای کشور بحران آبی در پیش رو است و ایرانیان تابستان سختی را پشت سر خواهند گذاشت.

بر اساس اعلام خبرگزاری «تسنیم» وضعیت منابع آبی در برخی سدهای مهم تأمین آب شرب و کشاورزی، بسیار نامطلوب است؛ به‌طوری که ۹ سد مهم از بین مهم‌ترین سدهای تامین آب در سراسر ایران، ذخایری زیر ۲۰ درصد دارند و بیش از ۸۰ درصد مخزن این سدها خالی است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در میان ۹ سد مهم تامین آب شرب کشور با ذخیره آب زیر ۲۰ درصد، وضعیت سدهای «رودبال داراب» در استان فارس و «چاه‌نیمه‌ها» در استان سیستان و بلوچستان با ۳ و ۶ درصد پرشدگی و سد «وشمگیر» گلستان که به صورت کامل خشک شده، بحرانی‌تر است.

در شمال شرق ایران نیز مدیرعامل شرکت آب‌و‌فاضلاب شهر مشهد از وضعیت بحرانی سد «طرق» خبر داده و گفته است میزان ذخیره آب این سد به رقمی حدود پنج ‌میلیون متر‌مکعب رسیده که این عدد چیزی معادل ۱۵‌ درصد ظرفیت آن است.

حسین اسماعیلیان در گفت‌وگو با وب‌سایت «شهرآرانیوز» هشدار داد «اگر شرایط به همین‌گونه سپری شود، احتمال خارج‌شدن سد طرق از مدار بهره‌برداری در بازه تابستان امسال دور از ذهن نیست.»

به گفته او برای تأمین آب شرب مشهد فقط می‌توان روی ۱۰/۵‌ درصد از ظرفیت سد «دوستی»، ۱۶/۵‌درصد از سد «کارده» و ۲۴/۵‌ درصد از سد «ارداک» حساب باز کرد.

روز گذشته نیز شرکت «آبفا» اعلام کرد مصرف لحظه‌ای آب در تهران رکورد ۵۵ هزار لیتر در ثانیه را ثبت کرده است. خبرگزاری «تسنیم» در همین رابطه نوشت که تهران با وضعیت چالش‌برانگیزی مواجه است که مانند قیچی دو لبه، تامین پایدار آب در تهران را در روزهای باقی‌مانده از تابستان گرم امسال، تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG