لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

نان در مسیر گرانی؛ سناریوی افزایش قیمت در دست بررسی است


افزایش قیمت نان - جهان

حاشیه‌های نان کماکان ادامه دارد و در کنار صف‌های طولانی و کاهش عرضه نان در شهر‌های مختلف حالا مسئولان از در دست بررسی بودن سناریوی افزایش قیمت نان خبر دادند. صدا و سیما نیز در گزارشی اقدام به پخش گلایه نانوایان از ارزانی نان و بالا بودن هزینه‌ها کرد.

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر آغاز سهمیه بندی نان در کشور شب گذشته محمد جلال؛ سخنگوی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت که تنظیم بازار نان در قالب اختیاراتی به استان‌ها داده شده است.

به گفته جلال یکی از راه‌های جبران زیان‌دهی نانوایان پرداخت کمک هزینه است که به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

صحبت‌های این مقام مسئول نشان می‌دهد موضوع نان بصورت منطقه‌ای تصمیم گیری خواهد شد و شرایط جغرافیایی و اجتماعی در این تصمیم دخیل خواهد بود چرا که او تاکید کرده است که در نرخ گذاری و اصلاح نرخ کلیه اختیاراتی که وجود داشته به استان‌ها واگذار شده است.

محمدِ علی مهری؛ معاون امور اقتصادی استان تهران نیز در این برنامه تلویزیونی حضور داشت که افزایش قریب‌الوقوع بهای نان را بصورت ضمنی تایید کرد و گفت که ما برای نانوایی‌ها سه سناریو از جمله سناریو افزایش نرخ نان را در نظر داریم که هفته آینده این [موارد] را «با حضور دوستان اتحادیه مصوب می‌کنیم.»

این اتفاقات در حوزه نان در حالی است که در سیزدهم اردیبهشت ماه وزارت اقتصاد اعلام کرد که دولت در سال جاری برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد.

۱۷ اردیبهشت، محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد در همین رابطه مجددا اظهار نظر کرده و گفته بود که «تاکید دولت بر افزایش نرخ نان نیست البته ممکن است در باره برخی از نان‌های خاص به دلیل افزایش هزینه‌ تولید، متناسب‌سازی نرخ صورت بگیرد.»

XS
SM
MD
LG