لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

سفارت عربستان در تهران بعد از «عید قربان» بازگشایی می‌شود


وزیر خارجه عربستان به تهران سفر کرد.
وزیر خارجه عربستان به تهران سفر کرد.

در پی سفر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان به ایران؛ شبکه العربیه اعلام کرد که سفارت عربستان در تهران بعد از عید قربان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

براساس اعلام شبکه سعودی «العربیه» سفارت عربستان در تهران و همچنین کنسولگری این کشور در مشهد بعد از «عید قربان» فعالیت‌های خود را به‌طور رسمی آغاز خواهند کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان شنبه، ۲۷ خرداد در سفری رسمی وارد تهران شد و با مقامات جمهوری اسلامی، از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس دولت و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ملاقات و گفتگو کرد.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی روز شنبه ٢٧ خرداد پس از دیدار و گفت‌وگو در تهران، در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند. نشستی که با حواشی هم همراه بود.

حسین امیرعبداللهیان در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک از سفر شاهزاده فیصل بن فرحان به تهران پس از حدود ۱۰۰ روز از توافق ایران و عربستان ابراز خوشحالی کرد و افزود: در این مدت سفیران دو کشور معرفی شده‌اند و مراحل اداری برای استقرار آنها در پایتخت‌ها در حال انجام است.

امیرعبداللهیان از مساعدت‌ عربستان برای بازگشایی اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی در این کشور قدردانی کرد و گفت که ایران نیز اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشایی اماکن دیپلماتیک عربستان فراهم کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان نیز در این نشست خبری مشترک گفت: «احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دو کشور و تعهد به منشور سازمان ملل» با در نظر داشتن منافع ملی دو کشور، در مرکز روابط دوجانبه خواهد بود.

شاهزاده فیصل بن فرحان همچنین به «بحث‌های دو کشور درباره همکاری بر سر تضمین امنیت دریایی و کاهش اشاعه جنگ‌‌افزارهای کشتار جمعی» اشاره کرد.

عکس مشکل‌ساز قاسم سلیمانی؟

پیش از آغاز این نشست مطبوعاتی برخی خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان حاضر نشد در محلی که عکس قاسم سلیمانی پشت سرش بود بایستاد و این نشست خبری در سالنی دیگر برگزار شد.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران «گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای» در خصوص تغییر محل گفتگوهای وزرای خارجه ایران و عربستان را «بی‌اساس» دانست. ناصر کنعانی دلیل این تغییر را «بروز مشکل فنی و عدم امکان اجرا» در محل تعیین شده قبلی دانست.

اولین سفر پس از هفت سال

این اولین سفر وزیر خارجه سعودی بعد از قطع روابط دو کشور در سال ۱۳۹۴ است. روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی دی ماه ۱۳۹۴ و در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران، از سوی عربستان قطع شد.

تهران و پکن اسفند ماه گذشته با وساطت چین در شهر پکن بر سر احیای روابط و بازگشایی سفارت‌خانه طی دو ماه، بعد از چند دور مذاکرات در عراق و عمان به توافق رسیدند.

چندی پیش، ۱۶ و ۱۷ خرداد سفارت ایران در ریاض و سرکنسولگری و دفتر نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده با حضور علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور و مقامات سعودی رسما افتتاح شد.

وزیران خارجه جمهوری اسلامی و عربستان پس از توافق دو کشور برای از سرگیری مناسبات دوجانبه که در اواخر اسفند سال گذشته انجام شد، یک بار در پکن و بار دیگر در کیپ تاون دیدار و گفت‌وگو کردند.

هفته گذشته، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره بازگشایی اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران گفته بود: «در آینده نزدیک شاهد سفر وزیر خارجه عربستان به تهران خواهیم بود و براساس گام‌های مقدماتی که هیأت عربستانی در ایران برداشته‌اند گمان می‌کنیم در آینده نزدیک شاهد گشایش سفارت و کنسولگری عربستان در ایران باشیم.»

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌ها در ایران گزارش دادند که یکی از طبقات هتل «اسپیناس پالاس» در تهران در اختیار عربستان قرار می‌گیرد تا از این محل برای امور سفارت این کشور، تا زمانی که ساختمان سفارت مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، استفاده شود.

ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران در حمله ۸ سال پیش به آتش کشیده و تخریب شد در نتیجه مقامات سعودی گفته بودند که فعلا امکان استفاده از ساختمان سفارت را ندارند و به همین دلیل تا زمان تعیین تکلیف ساختمان، سفارت در هتل مستقر خواهد بود.

ساختمان تخلیه شده سفارت عربستان سعودی در تهران، در منطقه نیاوران (شمال شرقی پایتخت) قرار داشت.

XS
SM
MD
LG