لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

وزیر امور خارجه عربستان وارد تهران شد


وزیر خارجه عربستان به تهران سفر کرد.
وزیر خارجه عربستان به تهران سفر کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه وارد تهران شد تا ضمن دیدار با برخی از مقامات جمهوری اسلامی به فعالیت سفارت این کشور در تهران رسمیت دهد.

این اولین سفر وزیر خارجه سعودی بعد از قطع روابط دو کشور در سال ۱۳۹۴ است. روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی دی ماه ۱۳۹۴ و در پی‌حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران، از سوی عربستان قطع شد.

تهران و پکن اسفند ماه گذشته با وساطت چین در شهر پکن بر سر احیای روابط و بازگشایی سفارت‌خانه طی دو ماه، بعد از چند دور مذاکرات در عراق و عمان به توافق رسیدند.

چندی پیش، ۱۶ و ۱۷ خرداد سفارت ایران در ریاض و سرکنسولگری و دفتر نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده با حضور علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور و مقامات سعودی رسما افتتاح شد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی و عربستان پس از توافق دو کشور برای از سرگیری مناسبات دوجانبه که در اواخر اسفند سال گذشته انجام شد، یک بار در پکن و بار دیگر در کیپ تاون دیدار و گفت‌وگو کردند.

هفته گذشته، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره بازگشایی اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران گفته بود: «در آینده نزدیک شاهد سفر وزیر خارجه عربستان به تهران خواهیم بود و براساس گام‌های مقدماتی که هیأت عربستانی در ایران برداشته‌اند گمان می‌کنیم در آینده نزدیک شاهد گشایش سفارت و کنسولگری عربستان در ایران باشیم.»

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌ها در ایران گزارش دادند که یکی از طبقات هتل «اسپیناس پالاس» در تهران در اختیار عربستان قرار می‌گیرد تا از این محل برای امور سفارت این کشور، تا زمانی که ساختمان سفارت مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، استفاده شود.

ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران در حمله ۸ سال پیش به آتش کشیده و تخریب شد در نتیجه مقامات سعودی گفته بودند که فعلا امکان استفاده از ساختمان سفارت را ندارند و به همین دلیل تا زمان تعیین تکلیف ساختمان، سفارت در هتل مستقر خواهد بود.

ساختمان تخلیه شده سفارت عربستان سعودی در تهران، در منطقه نیاوران (شمال شرقی پایتخت) قرار داشت.

XS
SM
MD
LG