لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان، بار‌ دیگر تفهیم اتهام شد


محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان ایران. آرشیو
محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان ایران. آرشیو

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان، با گشایش پرونده جدیدی در دادیاری لنگرود در مورد اتهاماتی که چهار ماه پیش از آن تبرئه شده بود، بار دیگر تفهیم اتهام شد.

بر اساس گزارش هرانا، این فعال صنفی با سابقه که پیش از این در دادگاه انقلاب گیلان تبرئه شده بود، پس از حضور در شعبه چهارم دادیاری لنگرود دوباره به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب» مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز با تایید این خبر گفت که محمود بهشتی پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت به مبلغ صد میلیون تومان آزاد شد. اما به تاریخ احضار وی اشاره ای نکرد.

این فعال صنفی فرهنگی پیش از این در فروردین ۱۴۰۲ از بابت «اتهامات تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و مقامات» در شعبه ۱۰۱دادگاه کیفری لنگرود به دفاع از خود پرداخته و از اتهامات انتسابی تبرئه شده بود.

محمود بهشتی که نقش فعالی در اعتراضات صنفی فرهنگیان داشته است، در سال‌های ۸۳، ۸۵، ۸۹، ۹۴ با اتهاماتی از جمله اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی، توهین به مقامات، نشر اکاذیب، دوره‌هایی از حبس را در زندان‌های مختلف سپری کرده است.

این عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران در مجموع ۱۴ سال تحمل زندان را در احکام جداگانه‌ای که توسط ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه صادر شده بود، در سابقه مبارزات صنفی خود دارد.

در پی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، جمهوری اسلامی برخوردهای امنیتی و قضایی علیه کنشگران سیاسی، مدنی و صنفی را تشدید کرده است. این برخوردها با انتقادهای سازمان‌های حقوق بشری و نیز سازمان‌ ملل متحد مواجه شده و انتقاد شدید اتحادیه‌های صنفی در جهان را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG