لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

تلاش برنده جایزه صلح نوبل برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون زنان سازمان ملل


 ملاله یوسف‌زی
ملاله یوسف‌زی

ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل، در توئیتر نوشت: «امروز برای زنان ایران چه کاری می توانید انجام دهید؟ برای کمک به انتشار پیام آن‌ها، روایت‌های‌شان را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.»

یوسف زی، همچنین‌ از مردم‌ خواسته تا با امضای نامه‌ای سرگشاده که تنظیم کرده، به او‌ بپیوندند تا «جمهوری اسلامی ستم‌گر» را از «کمیسیون سازمان ملل در مورد وضعیت زنان» اخراج کنند.

ملاله یوسف زی، این نامه سرگشاده را که خطاب به کمیسیون زنان سازمان ملل متحد نوشته شده و «مضمون درخواست‌شده» در آن «اخراج جمهوری اسلامی از این نهاد حقوق بشری است» در توییتر خود بازنشر کرده‌ است.

در همین راستا پیش‌‌تر جمعی از زنان سرشناس از ۱۴ کشور جهان روز یک‌شنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد شده‌اند.

امضاکنندگان نامه، از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا، میشل اوباما و لورا بوش، بانوان نخست سال‌های دورتر در آمریکا، و ملاله یوسف‌زی برنده جایزه صلح نوبل، سرکوب شدید معترضان مسالمت‌جو توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند.

در این نامه به نابرابری جنسی و جنسیتی و تبعیض قانونی علیه زنان ایرانی در زمینه ازدواج، طلاق، ارث، حضانت فرزند و پوشش که در لوای حکومت جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد، اشاره شده‌است.

از دیگر امضاکنندگان برجسته این نامه که در عرصه‌ سیاست، تجارت، حقوق بشر و هنر فعال هستند، می‌توان به اپرا وینفری برنامه‌ساز و مجری تلویزیون در آمریکا، کریستیا فریلند جانشین نخست‌وزیر و وزیر دارایی کانادا و نادیا مراد برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر، اشاره کرد.

طرح کنار گذاشتن جمهوری اسلامی از کمیسیون زنان سازمان ملل، روز سه‌شنبه در پارلمان کانادا به تصویب رسیده‌ است.

در این راستا ملیسا لانتسمن، معاون رهبر حزب محافظه‌کار کانادا، روز سه‌شنبه با انتشار ویدیویی از جلسه پارلمان، در توییتر می‌نویسد:« امروز مجلس طرح من را برای حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد پذیرفت.»

XS
SM
MD
LG