لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

دولت اصلاحیه مصوبه ساعات کار ادارات را منتشر کرد؛ قوه قضاییه هم به ساعت کاری جدید تمکین کرد


تعیین ساعت کاری ادارات در ماه‌های گذشته موضوع اختلاف برخی از نهادها در ایران بوده است.

یک روز پس از آنکه قوه قضائیه طی بیانیه‌ای تصویب‌نامه دولت و ساعت کاری جدید ادارات را در این قوه «غیرقابل اجرا» دانست و ساعت ۷ صبح را ساعت آغاز کار قوه قضاییه اعلام کرده بود، در اطلاعیه دیگری شروع کار را از ساعت ۶ صبح اعلام کرد.

چند ساعت پیش‌تر نامه محمد مخبر که تاریخ ۱۱ خرداد را در سربرگ خود داشت در وب‌سایت «شناسنامه» که بانک قوانین و مقررات است بارگذاری شد که حکایت از اصلاح بخش‌هایی از مصوبه پیشین دولت در مورد ساعت کار ادارات داشت که مورد اعتراض رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود.

بر اساس نامه جدید معاون اول رئیس جمهور به وزارت کشور و سازمان استخدامی بخشی از مصوبه اولیه که تاکید کرده بود «دستگاه‌های مشمول برای رعایت ساعت کاری هفتگی کارکنان موظفند باقیمانده ساعات را به صورت دورکاری تعریف کنند»؛ حذف شده است.

در بخش دیگری از این اصلاحیه‌ ساعت خاتمه کار که پیش از این ساعت ۱۳ اعلام شده بود هم از متن مصوبه حذف شده است.

نامه مخبر در مورد اصلاح مصوبه ساعت کار ادارات
نامه مخبر در مورد اصلاح مصوبه ساعت کار ادارات

با وجود انتشار این اصلاحیه، میثم لطیفی، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «دور کاری توسط هیات تطبیق مجلس رد شد اما همچنان پیشنهاد ما پابرجاست، چرا که این از اختیارات دستگاه‌های اجرایی است.»

روز گذشته معاونت منابع انسانی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در بخشنامه‌ای با استناد به «ایرادات قانونی رئیس مجلس» به بند ۴ تصویب‌نامه هیأت وزیران جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود که این تصویب‌نامه «قابلیت اجرا نخواهد داشت» و نیازمند «مصوبه اصلاحی یا جدید» است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به تاریخ یکم خردادماه، مصوبه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ دولت جمهوری اسلامی مبنی بر «تعیین ساعت آغاز کار ادارات و مشاغل مختلف در کشور» را با استناد به نظر «هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» مغایر با قوانین دانسته و خواستار اصلاح آن در مهلت مقرر شده بود.

در پی تصویب قانون تغییر ندادن ساعت رسمی کشور (برخلاف روال متداول سال‌های گذشته) طی هفته‌های پایانی اسفند ماه ۱۴۰۱، اعتراضات زیادی به این اقدام صورت گرفت و بسیاری از شهروندان، کارشناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی این موضوع را موجب بروز اختلال‌در ماه‌های بعد دانستند.

بر اساس آخرین اعلام مجموعه دولتی «سازمان اداری و استخدامی کشور در سیزدهم خردادماه، ساعت شروع به کار «دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای عمومی» از شانزدهم خردادماه تا پانزدهم شهریورماه «بدون استثنا ۶ صبح است.»

XS
SM
MD
LG