لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

صدای پای خاموشی می‌آید؛ قطع برق ادارات پرمصرف 


قطعی برق صنایع در تابستان پیش‌رو
عکس: @peymabargh
قطعی برق صنایع در تابستان پیش‌رو عکس: @peymabargh

با گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق در ایران سخنگوی صنعت برق با هشدار به تداوم روند افزایشی در اخطاری به ادارات تاکید کرده است که ادارات پرمصرف با قطع برق روبرو خواهند شد.

به گفته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق و مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، وصل مجدد برق با تعهد گرفتن از «بالاترین مقام مسئول اداره» برای رعایت مصرف خواهد بود.

دولت نیز در مصوبه‌ای اعلام کرده است که ادارات موظف هستند در طول ساعات کاری ۳۰ درصد مصرف برق را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دهند.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو دولت ابراهیم رئیسی نیز تاکید کرده است که مصرف انرژی با توجه به ناترازی برق در بخش‌های مختلف با روش‌های مختلف مدیریت می‌شود.

نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی نیز روز گذشته از کسری ۱۲ هزار مگاواتی برق خبر داده و تابستان پیش رو را همراه با قطعی نوبتی برق دانسته است. به گفته این نماینده مجلس نباید بخش صنعت نخستین قربانی محدودیت منابع برق در کشور باشد و قطعی برق باید بین مصارف خانگی مردم و صنعت تقسیم شود.

۱۴ خرداد ماه نیز شرکت مدیریت شبکه برق ایران مصرف برق را ۶۰ هزار و ۱۵۰ مگاوات اعلام کرد که نسبت به زمان مشابه پارسال بیش از ۱۰ هزار مگاوات افزایش داشت.

جدی بودن کسری برق در کشور موجب شده است تا وزارت نیرو به دنبال راه‌های تشویقی از جمله پرداخت پاداش به مشترکان کم‌مصرف باشد.

از طرفی دولت با پیش‌بینی از تابستان گرم و سخت و ناترازی تولید و مصرف برق اقدام به سهمیه‌بندی برق در بین صنایع کرده است و در همین رابطه جزئیات برنامه سهمیه‌بندی برق از سوی شرکت توزیع نیروی برق نیز منتشر شده است. شرکت توزیع نیروی برق خبر داده که در طول ماه‌های خرداد تا مرداد امسال برق صنایع سیمان و فولاد را بر اساس سه برنامه پیشنهادی سهمیه‌بندی می‌کند.

طبق این نامه که در تاریخ ۲۳ اردیبهشت صادر شده، صنایع سیمان و فولاد موظف شده‌اند تا یکی از برنامه‌های پیشنهادی را «متناسب با فرایند تولید» انتخاب و به مشترکین خود ابلاغ کنند. کاهش بار ۳۰ درصدی از ساعت ۱۱ تا ۲۳ (از تاریخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور)، کاهش بار ۶۰ درصدی در همین ساعات (از تاریخ ۱ تیر تا ۳۱ مرداد) و کاهش بار ۹۰ درصدی در همین ساعات (از تاریخ ۲۴ تیر تا ۲۴ مرداد) سه پیشنهادی است که توسط شرکت توانیر به صاحبان «صنایع انرژی‌بر» ابلاغ شده است.

یکی دیگر از برنامه‌های دولت برای کنترل مصرف برق ایجاد تغییر در ساعت کار ادارات بود که از ۱۶ خرداد در کشور اجرایی می‌شود. بر همین اساس ساعت کاری کارمندان بانک‌ها به ۶ صبح تا ۱۳:۳۰ در شهرستانها و تا ۱۵ در تهران خواهد بود. برهمین اساس فعالیت خطوط متروی تهران و حومه نیز از ۱۶ خرداد تا ۱۵ شهریور از ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز و تا ۱۰ شب ادامه خواهد داشت.

تابستان گذشته قطعی برق در ساعات مختلف شبانه‌روز یکی از مشکلاتی بود که گریبان شهروندان و برخی از صنایع در ایران را گرفت. موضوعی که به نظر می‌رسد با پیش‌بینی هواشناسی که تابستان پیش‌رو را تابستانی گرم برای ایران پیش بینی کرده، بار دیگر تکرار شود.

XS
SM
MD
LG